Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Japonya’dan 170 milyon dolar kaynak sağladı

Banka “Yeşil” temalı kaynağı yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımları için kullanılacak

5 Nisan 2021

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB) yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği yatırımlarının finansmanında kullandırmak üzere 170 milyon ABD Doları tutarında yeni finansman sağladı.

Japon Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) tarafından yapılan açıklamaya göre kaynağın 102 milyon ABD Doları tutarındaki ana bölümü JBIC tarafından, geri kalan bölüm ise Sumitomo Mitsui Banking Corporation liderliğinde The Joyo Bank ve The Hachijuni Bank tarafından ortaklaşa sağlandı.

Açıklamada kaynağın “Yeşil” temalı finansmanın JBIC tarafından TKYB’ye aynı kapsamda sağlanan üçüncü kredi limiti olduğu hatırlatıldı.

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası, Japon kuruluştan 2013 yılında 100 milyon ABD Doları, 2015 yılında ise 150 milyon ABD Doları tutarında kaynak sağlamıştı.

Türkiye Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamada da kaynağın T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisiyle, iki buçuk yıl geri ödemesiz dönem dahil olmak üzere toplamda 12 yıl vadeyle temin edildiği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop şunları kaydetti;

“2020 yıl sonu itibariyle kredi portföyümüzün %57’sini yenilenebilir enerji projeleri, %63‘ünü ise sürdürülebilirlik temalı krediler oluşturuyor. JBIC ile imzaladığımız yeşil temalı kredi anlaşmasıyla enerjide dışa bağımlılığın azaltılmasını, yenilenebilir enerji kaynaklarının geliştirilmesini ve enerji verimliliğine katkı sağlamayı amaçlıyoruz. 170 milyon ABD doları tutarındaki bu yeni krediyi ülkemize kazandırmanın yanı sıra, iklim değişikliğiyle mücadelede yeni yatırımları destekleyecek olmanın gururunu yaşıyoruz.

JBIC ile iş birliğimiz kapsamında bugün üçüncüsünü imzaladığımız “Yeşil” temalı kredi anlaşmasının ilki Mart 2013, ikincisi ise Mart 2015 tarihlerinde yapıldı. İmzaladığımız bu anlaşma hem iki banka arasındaki yakın ilişkinin hem de ülkemize ve Bankamıza olan güvenin bir göstergesi. Yıllardır süregelen bu kıymetli iş birliği için JBIC’e teşekkür ederiz. Banka olarak, ülkemize kazandırdığımız kaynakların üçte birini son bir yılda aldık. 2021 yılında da aynı yaklaşım ve hizmet anlayışımızla çalışmaya ara vermeden devam ederek, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerine finansal desteğimizi sürdürecek ve ülkemizi yeni finansman kaynaklarıyla buluşturacağız.”

 


[1] Third Credit Line for Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası A.Ş. under GREEN Operations