Türkiye Kalkınma Bankası 75 milyon avro kredi sağladı

Banka kaynağı yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerini desteklemekte kullanacak

11 Mayıs 2012

Avrupa Yatırım Bankası’nın Türkiye Kalkınma Bankası’na yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinde kullandırılmak amacı ile 75 milyon avroluk kredi sağladığı açıklandı.

Kalkınma Bankası’ndan yapılan açıklamada ”KOBİ’ler ve Büyük İşletmeler için Geliştirme Kredisi/B (Yenilenebilir Enerji ve Enerji Verimliliği için TKB Geliştirme Kredisi)” başlıklı finansmanın Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde sağlandığı ifade edildi.

Türkiye Kalkınma Bankası’nın yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanında kullanılmak şartı ile sağladığı finansman toplam yatırım tutarı 50 milyon avroyu geçmeyecek projelerin yatırım tutarının yüzde 50’sine kadar desteklenmesi için kullanılacak.

Çalışma ile ilgili imza töreninde konuşan Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan, Türkiye Kalkınma Bankası’nın 2011 yılı sonu itibari ile 132 adet yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesini değerlendirdiğini, kurulu kapasitesi 1.286 MW olan 85 projeye 2 milyar 784 milyon lira (1,6 milyar dolar) kredi sağladığı ve bankanın desteği ile hayata geçen 24 tesisin elektrik üretmekte olduğu bilgisini paylaştı.