Türkiye İş Bankası 1 milyar Doların üzerinde yeni kaynak sağladı

Banka kaynağı sürdürülebilirlik kriterlerine bağlı olarak sağladı

11 Haziran 2024

Türkiye İş Bankası, 562,7 milyon Euro ve 442 milyon ABD Doları tutarında 367 gün vadeli sürdürülebilirlik bağlantılı sendikasyon kredisi sözleşmesini imzaladığını açıkladı.

Bankanın açıklamasına göre kredi anlaşmasında Abu Dhabi Commercial Bank PJSC, Emirates NBD Capital Limited ve Standard Chartered Bank koordinatör; ING Bank N.V., Mashreqbank PSC ve Standard Chartered Bank sürdürülebilirlik koordinatörü; Emirates NBD Bank (P.J.S.C) ise ajan banka olarak görev aldı.

Amerika, Avrupa, Ortadoğu ve Asya’daki 21 ülkeden 48 bankanın katılımı ile tamamlanan kredi işlemine 18 yeni banka katılım gösterdi.

Sendikasyona en yüksek tutarla katılan bankalara ait bölümünün toplam maliyeti Euro diliminde Euribor + %2,25, ABD Doları diliminde ise SOFR + %2,50 oldu.

Dış ticaretin finansmanında kullanılmak üzere temin edilen sendikasyon kredisinin, sürdürülebilirlik performans kriterleri küçük ve orta ölçekteki kadın girişimcilerin yanı sıra küçük çiftçilere kullandırılacak nakdi kredi tutarlarına dayalı olarak belirlendi.