Türkiye iklim planına katkısını Ağustos-Eylül aylarında sunacak

İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Birpınar Türkiye’nin  iklim planına sunacağı ulusal katkının hazırlanma sürecinde olduğunu kaydetti

5 Temmuz 2015

Aralık ayında Paris’te gerçekleşecek olan tarihi iklim zirvesi öncesinde 29-30 Haziran 2015 tarihlerinde New York’taki Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda İklim Değişikliği Üst Düzey Etkinliği gerçekleştirildi.

BM Genel Kurulu’nda Türkiye’yi İklim Değişikliği Başmüzakerecisi Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar temsil ederken, Birpınar etkinlikte yaptığı konuşmada Türkiye’nin iklim planına sunacağı ulusal katkının hazırlanma sürecinde olduğunu ve çalışmaların Ağustos-Eylül aylarında tamamlanacağı bilgisini verdi.

Çevre Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan açıklamaya göre Mehmet Emin Birpınar konuşmasında Türkiye’nin Paris’te gerçekleşecek zirvede eşitlik ile ortak fakat farklılaştırılmış sorumluluklar ilkelerine dayanan adil, etkili ve yasal bağlayıcılığı olan kalıcı bir anlaşmanın elde edilmesi beklentisine sahip olduğunu söyledi.

Yeni anlaşmaya giden yolda uluslararası müzakerelerde farklılaşma, finansal destek, teknoloji transferi, şeffaflık, yasal yaptırım ve taahhütler konularına ilişkin ortak bir dil geliştirilmesi gerektiğini belirten Birpınar, Türkiye’nin Paris Konferansı’nın başarıyla sonuçlanması için elinden gelen katkıyı yapacağını da sözlerine ekledi.

2009 yılında gerçekleşen Kopenhag Konferansı’nda yaşanan başarısızlığın tekrar etmemesi gerektiğini de ifade eden Mehmet Emin Birpınar sözleşme ekleri gibi miadını doldurmuş kategoriler yerine dengeli bir farklılaştırma modelini esas alması gerektiğini kaydetti.