Türkiye İklim Değişimi İle Mücadelede Lider Olabilir

Al Gore İstanbul’da küresel ısınmaya dikkat çekerken, Türkiye’ye övgüler yağdırdı.

16 Mart 2011

Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore İstanbul’da gerçekleştirilen “Değişim Liderleri Zirvesi” kapsamında düzenlenen “21. Yüzyıl Çevre ve Ekonomi Stratejileri” oturumunda yaptığı konuşmada küresel iklim değişikliği ile mücadele konusunda tüm dünya ülke yönetimlerinin beraber çalışması gereğine vurgu yaparken, burada en büyük görevin kendi ülkesi ABD’ye düştüğünü söyledi.

Al Gore yaptığı konuşmada Türkiye’nin bölge ülkeler için bir demokratik model olduğunu söylerken Türkiye’nin bu liderlik vasfının diğer alanlara da genişletilebileceğini ve bu alanda ihtiyaç duyulan liderliği yapabilecek ve gereken değişimleri destekleyebilecek potansiyeli olduğunu söyledi.

Küresel iklim değişikliğine dikkat çeken Al Gore dünyadaki sıcaklığın her bir santigrat derece artışından atmosferdeki nemin yüzde 4 arttığını bunun atmosferin su tutma kapasitesini artırmasından dolayı artık dünyada yağış sıklığının azalması ile beraber yağışların çok daha şiddetli yaşandığına  dikkat çekti.

Yakın zamanda deniz seviyesinin yükselmesi nedeni ile 100 milyon iklim mültecisi ortaya çıktığını söyleyen Al Gore çevresel sorunların yarattığı koşullar nedeni ile tüm dünyada yabancı düşmanlığının artacağını, tropik hastalıkların yaygınlaşacağını ve tarımın alt üst olacağını iddia etti.

Gore geçen yıl yapılan bir araştırmada ise mevcut bozulmanın devam ettiği takdirde 2099 yılında Türkiye’nin çöl iklimine sahip olma ihtimalinin olduğunu söyledi.

Al Gore bunun yanında  Türkiye’nin sahip olduğu rüzgar ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının önemine dikkati çekerek, “Petrol ve kömürden kurtulmak için bazı politika değişiklikleri yapmamız gerekiyor. Karbona fiyat biçmemiz gerekiyor. Bu çeşitli şekillerde olabilir. Sonuçta çevre vergileri artıyor ve bunun gerçekten işe yarayacak tedbirlerden biri olduğunu düşünüyorum. Yaptığımız işin ekonomik gerçekliğini gözardı etmeyelim” diye konuştu

Küresel ısınmaya karşı mücadelede Türkiye’nin liderlik potansiyeli bulunduğunu ifade eden Gore, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin bu konuda liderlik yapma ve ihtiyaç duyduğumuz politika değişimini destekleme kapasitesi var. Yapılması gereken bir şey var, bu da karbona fiyat biçmek. Karbondioksit kokusuz, renksiz bir şeydir. Fiyatı olmadığı sürece insanlar onu gözardı eder. Sizin de küresel ısınma nedeniyle riskte olan çok önemli bir şeyiniz var ve aynı zamanda çok büyük fırsatlar da var. Tabii ki normalde direnç göstermemek, uyum sağlamak, gidilecek yol budur. Ancak tarihte öyle anlar vardır ki, tarih sizden çok daha cesur ve farklı bir davranış bekler. Eğer biz insan kaderini değiştirmek istiyorsak, çok net adımlar atmamız gerekiyor. Bence Türkiye, bunu yapabilir.”