“Türkiye haksızlığın giderilmesi sonrası sıfır emisyon projelerini ortaya koyacak”

Bakan Kurum G20 toplantısında Almanya ve ABD’nin Türkiye’ye iklim finansmanına erişmesi konusunda destek vereceklerini söylediğini aktardı

25 Temmuz 2021

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum İtalya’nın Napoli kentinde düzenlenen G20 Çevre, İklim ve Enerji Bakanları Toplantısı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Bakan Kurum Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada Almanya ve ABD’li yetkililerin Türkiye’nin iklim finansmanına erişim konusunda uğradığı haksızlığın giderilmesi konusunda destek vereceklerini söylediğini ifade etti.

Murat Kurum şunları kaydetti;

“ABD Başkanı İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile oldukça verimli bir toplantı gerçekleştirdik. İklim finansmanına erişim noktasında, ülkemize diğer ülkelere nazaran yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında desteklerini talep ettik. Oldukça verimli bir toplantı oldu. Avrupa Birliği Komisyonu Kıdemli Başkan Yardımcısı Frans Timmermans ile de bir görüşme yaptık. Bu çerçevede AB’nin Dünya Bankası nezdinde mutabakatı hazır ve ancak bitirilmemiş konulara ilişkin görüşmeleri kendilerine aktardık ve bu çerçevede Glasgow’da Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde mutabakatın bitirilmesi noktasında gerek Alman mevkidaşımızdan gerekse ABD’de iklim noktasında tek söz sahibi olan John Kerry’den desteklerini istedik. Olumlu görüşmeler yapıldı ve ülkemize yapılan haksızlığın giderilmesi noktasında ülkemize destek vereceklerini ifade ettiler.”

Bakan Kurum Türkiye’ye yapılan haksızlığın giderilmesi durumunda Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’na taraf olacağını ayrıca sıfır emisyon noktasında projelerini ortaya koyacağını da sözlerine ekledi.

 


[1] Bakan Kurum’dan ‘G20 Çevre Bakanları Toplantısı’ değerlendirmesi: Dünya kirliliğine karşı somut adımların atılması gerek