Türkiye güneş sanayisine Alman teknolojisi de ekleniyor

İnosolar Türkiye’de SolarWorld panelleri üretecek

22 Ocak 2018

Türk güneş enerjisi şirketi İnosolar, halihazırda Avrupa’nın en büyük güneş paneli üreticisi olan SolarWorld ile işbirliği geliştirdi.

İki şirket tarafından geçtiğimiz hafta Almanya’nın Freiberg şehrinde imzalanan anlaşma ile İnosolar SolarWorld’ün Türkiye distribütörü oldu.

İlk etapta 2018’in ilk yarısında 60 MW’lık panel tedariğini kapsayacak işbirliği, Türkiye’de SolarWorld ürünlerinin üretilmesini kapsayacak şekilde genişleyecek.

İnosolar Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Ersoy Türkiye’de SolarWorld panelleri üretecek 100 MW’lık bir fabrika yatırımı gerçekleştireceklerini söyledi. Bu üretim tesisi için İç Anadolu’da bir organize sanayi bölgesi belirlediklerini kaydeden Ersoy bu fabrikanın çalışmalarının 2018’in Eylül ayı tamamlanabileceğini ifade etti.

İşbirliği için SolarWorld’ü seçme sebepleri olarak ise şirketin ürünlerinin 20 yıllık mekanik garantisine ve yüksek üretim kalitesine sahip olmasını gösteren İsmet Ersoy, Türkiye’ye hem teknoloji hem de kalite olarak olmayan ürünleri getirmeyi başaracaklarını söyledi.

”Çatılar için hazırız”

İnosolar’ın çatı üstü güneş enerjisi pazarı için de hazırlıklarını tamamladığı bilgisini veren İsmet Ersoy çatı üstü kurulumlar için tamamı Almanya’da eğitim almış 50 kişilik bir ekip oluşturduklarını kaydetti.

İnosolar’ın çatı üstü pazar için atacağı bir diğer adım ise Almanya’nın önde gelen invertör üreticilerinden Kostal ile işbirliği geliştirmek olacak.

Şirket Kostal’ın ürünlerini aynı zamanda tarımsal güneş enerjisi projeleri için de kullanmayı planlıyor.

”YEKA yarışmalarında olacağız”

İsmet Ersoy Enerji Bakanlığı’nın Mart ayında küçük ölçekli Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA) ihaleleri gerçekleştireceği duyumunu aldıklarını ve Gaziantep ile birlikte 6 bölgede toplamda 300 MW’lık bir kapasiteye talip olduklarını da söyledi.

Ersoy SolarWorld teknolojisini getirmeleri ile bu ihalelerde en güçlü adaylardan biri olacaklarının da altını çizdi.

Bununla birlikte Orta Doğu pazarı da İnosolar’ın hedef pazarları arasında yer alacak.

İnosolar Gaziantep’te 25 MW’lık gücü ile Türkiye’nin en büyük güneş enerjisi santrali projelerinden birini de gerçekleştirmişti.