Türkiye Güneş Pazarından Büyük Ciro Bekliyor

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Rudolf Colm Türkiye güneş enerjisi pazarına ağırlık vereceklerini söyledi.

30 Nisan 2011

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi ve Türkiye’nin de içinde bulunduğu Orta/Doğu Avrupa, Ortadoğu, Rusya, Afrika ve Batı Avrupa bölgelerinden sorumlu yöneticisi Dr. Rudolf Colm, sadece iç pazara yönelik satışlar listesinde Türkiye’nin yüzlerce ülke arasında 13. sırada yer aldığını belirterek, “2013’e kadar Türkiye’ye 400 milyon Euro ek yatırım yapacağız ve iki yılda 1000 kişiyi işe alacağız” dedi.

Güneş enerjisi ofisi

Bosch Yönetim Kurulu Üyesi Rudolf Colm Hürriyet gazetesinden Merve Erdil’e yaptığı açıklamada Türkiye’de güneş enerjisine de ağırlık vereceklerini anlattı. 2015’e kadar küresel fotovoltaik pazarı hacminin ikiye katlanacağı öngörüsüne sahip olan Bosch’un, bu yıl Türkiye’nin de içinde bulunduğu 10 yeni ülkede güneş enerjisi satış ofisleri açacağını bildiren Colm, “Güneş enerjisi sistemleri sattığımız ülkelerin sayısını arttıracağız. Türkiye, hedeflediğimiz büyük pazarlardan biri” dedi.

Büyük ciro bekliyoruz

Türkiye’nin çok güneş gören Akdeniz ülkeleri arasında yer aldığını vurgulayan Colm, şöyle konuştu: “İtalya, İspanya ve Kuzey Afrika ülkeleriyle beraber çok önemli pazarlar arasında yer alan Türkiye’de büyük bir büyüme ve ciro bekliyoruz. Çinli, Avrupalı ve ABD’li pek çok rakibimiz olacağını biliyoruz ama Bosch için Türkiye bu alanda kaçırılmaz bir potansiyel taşıyor.”