Türkiye gelişmekte olan ülke olarak kabul edilmedikçe Paris Anlaşması’nı imzalamayacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin anlaşmayı imzalaması için mali katkı sağlaması gerektiğini söyledi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı, talep ettiği değişiklikler yapılmadığı takdirde onaylamayacağını söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’nı Hamburg kentinde gerçekleşen G20 zirvesi kapsamında düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye’nin anlaşmayı onaylama şartının,  ‘’Gelişmiş Ülke’’ yerine ‘’Gelişmekte Olan Ülke’’ olarak sınıflandırılması ve mali katkı… View Article

11 Temmuz 2017

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye’nin anlaşmayı imzalaması için mali katkı sağlaması gerektiğini söyledi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye’nin Paris İklim Anlaşması’nı, talep ettiği değişiklikler yapılmadığı takdirde onaylamayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Almanya’nı Hamburg kentinde gerçekleşen G20 zirvesi kapsamında düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada Türkiye’nin anlaşmayı onaylama şartının,  ‘’Gelişmiş Ülke’’ yerine ‘’Gelişmekte Olan Ülke’’ olarak sınıflandırılması ve mali katkı sağlaması olduğunu söyledi.

Erdoğan konuşmasında şunları kaydetti;

‘’Almanya dönem başkanlığında toplantımızda bu meseleler ile birlikte iklim ve enerji konularımızı da özellikle görüştük, iklim ve enerji ile alakalı olarak, bu konuda da onu pnı açıkçası söylemek zorundayım. Bizler bundan önce özellikle müzakerelerin yapıldığı dönemde imzayı attık, fakat dönemin Fransa Cumhurbaşkanı Sayın Hollande’ın bize vermiş olduğu bir söz vardı. Bu söz bizi gelişmiş ülkeler sınıfında değil, gelişmekte olan ülkeler sınıfından olduğumuz için oradaki mali yaptırımların karşılanacağı taahhüdünde bulundular ve bizler de dedik ki eğer bu gerçekleştirilirse parlamentodan geçer aksi takdirde parlamentodan geçmez. Nitekim şu anda henüz parlamentodan geçmemiştir. Dolayısı ile Amerikanın atığı bu adımdan sonra bizim de durduğumuz konum şu anda parlamentodan geçmemesi istikametindedir. Bunu da özellikle ifade etmek isterim.’’

2015 yılının Aralık ayında 197 tarafın kabulü ile onaylanan Paris İklim Anlaşması, 5 Ekim 2016 tarihinde anlaşmayı ulusal meclislerinden onaylayan ülke sayısının 72’ye , bu ülkelerin küresel sera gazı emisyonlarındaki payı ise yüzde 56,75’e ulaşmasının üzerinden bir ay geçtikten sonra 4 Kasım 2016 itibari ile yürürlüğe girmişti.

Bugün itibari ile anlaşmayı ulusal meclislerinde onaylayan ülke sayısı ise 153’e ulaşmış durumda.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Hamburg’da yaptığı konuşmaya kadar  Türkiye Cumhuriyeti tarafından anlaşmanın onaylanıp onaylanmayacağına dair herhangi bir resmi açıklama yapılmamıştı.

Türkiye’nin küresel sera gazı emisyonlarındaki payı yüzde 1 düzeyinde bulunuyor.