Türkiye Elektriğinin Yüzde 5’ini Jeotermal Enerjiden Sağlayabilir

Türkiye jeotermalde dünyada 7. sırada

25 Ekim 2011

TMMOB Jeofizik Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilciliği tarafından “Jeotermal Enerji Aramalarında Jeofizik Yöntemler ve Uygulamaları” konulu bir kurs düzenlendi.

Kursun başlaması dolayısı ile bir konuşma yapan Jeofizik Mühendisleri Odası Balıkesir İl Temsilcisi Çetin Septel açıklamasında Türkiye’nin ve Balıkesir’in jeotermal enerji alanında sahip olduğu potansiyele dikkat çekti.

Türkiye’nin jeotermal enerji kaynakları bakımınından Avrupa’da 1. , dünyada ise 7. sırada olduğuna dikkat çeken Çetin Septel, Balıkesir’in sadece Sındırgı ilçesinin dahi Antalya’dan daha yüksek bir jeotermal enerji kapasitesine sahip olduğunu iddia etti.

Septel Türkiye’nin sahip olduğu jeotermal enerji potansiyelini değerlendirebildiği takdirde ise toplam elektrik ihtiyacının yüzde 5’ini, toplam ısınma ihtiyacının ise yüzde 30’unu bu kaynaktan sağlayabileceğini iddia etti.

Çetin Septel açıklamasında Türkiye’nin jeotermal enerji kaynaklarının yüzde 80’inin ise Ege ve Güney Marmara bölgesinde olduğunun ise altını çizdi.