Türkiye BP Solar’ın Kısa Listesindeydi

Aralık ayında kapanan BP Solar’ın Türkiye’yi kapanmadan önce yatırımlarında kısa listeye aldığı açıklandı

12 Ocak 2012

Sabah gazetesinden Tarık Yılmaz’ın Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın açıklamalarına dayandırdığı habere göre Türkiye BP Solar’ın kısa listesinde yer alıyor.

Haberde Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Başkanı İlker Aycı’nın Ağustos ayında gerçekleştirdikleri ABD gezisinde BP Solar yetkililerinin kendilerine Türkiye’nin  kısa listelerinde olduğu ve yatırım için güneş enerjisi ile ilgili teşvik ve diğer mekanizmaların netleşmesini beklediklerini ifade ettiklerini açıkladı. Fakat BP tarafından Aralık ayının sonunda yapılan bir açıklama ile şirketin güneş enerjisi sektöründen düşük karlılık nedeni ile çıktığı açıklanmıştı.

İlker Aycı ABD’de bulundukları dönemde BP Solar’ın dışında Google’ın da enerji yatırımları hakkında görüşmek için kendilerine randevu verdiğini söylerken, bir teknoloji şirketi olan Google’dan bu şekilde bir görüşme talebi aldıklarında şaşırdıklarını belirtti. Aycı Google yetkilileri ile yaptıkları görüşmede şirket yetkililerin kendilerine 35 milyar dolarlık nakitleri olduğunu ve yenilenebilir enerji alanı ile ciddi şekilde ilgilendiklerini ifade ettiklerini söyledi.

Bununla birlikte 2009 yılından beri ”Yenilenebilir Enerji Kömürden Ucuzdur” başlığı ile yenilenebilir enerji alanında teknoloji geliştirme çalışmaları yapan Google, Kasım 2011’de yapılan bir açıklama ile bu çalışmalarını durdurduğunu açıklamıştı. Buna rağmen Google’ın hala bazı rüzgar enerjisi santralleri ile eSolar’ın geliştirdiği bir güneş enerjisi santralinde ortaklığı bulunmakta ve şirket yenilenebilir enerji alanında yatırımcı olarak kalmaya devam edeceği sinyalini vermekte.