”Türkiye bölgesindeki yenilenebilir enerji merkezlerinden biri olabilir”

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol mega projelere ağırlık verilmesini umduğunu söyledi

13 Ekim 2016

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol Türkiye’nin bölgesindeki yenilenebilir enerji merkezlerinden biri olabileceğini söyledi.

Fatih Birol DW Türkçe’den Seda Sezer Bilen’e yaptığı açıklamada Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini kullanamadığını söylerken şunları kaydetti;

“Türkiye’nin güneş ve rüzgarda muazzam bir potansiyeli var ancak bundan yeterince faydalanamıyoruz. Çok küçük bir kısmını kullanıyoruz ancak hükümetin önemli planları var. Yenilenebilirde mega projeler planlıyorlar. Umarım doğru teşvikleri verirler.”

Açıklamasında Türkiye’nin yenilenebilir enerjide treni kaçırmamamasını umduğunu ifade eden Birol sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Çünkü yenilenebilir enerjide maliyetler düşüyor ve Türkiye bölgesindeki yenilenebilir enerji merkezlerinden biri olabilir. Umarım Türk hükümeti rüzgar ve güneşte mega projelere ağırlık verir.”

Polat Holding Yönetim Kurulu Başkanı Adnan Polat ve Enel Green Power’ın Avrupa ve Kuzey Afrika Bölgesi Başkanı Carlo Pignoloni’nin de görüşlerine yer verilen habere buradan ulaşabilirsiniz.