Türkiye Akıllı Şebeke Yol Haritası bu yıl tamamlanacak

ELDER Başkanı Serhat Çeçen dağıtım şirketlerinin 2017 altyapı yatırımlarının 5 milyar TL düzeyinde olacağını söyledi

27 Haziran 2017

Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER) Yönetim Kurulu Başkanı Serhat Çeçen ‘’Türkiye Akıllı Şebeke Yol Haritası’’ çalışmasını bu yıl tamamlayacaklarını söyledi.

Çeçen ELDER tarafından düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada elektrik dağıtım şirketlerinin geçen yıl 3,5 milyar liralık yatırım yükümlülükleri olmasına karşın, 3,7 milyar liralık yatırım yaptıkları bilgisini verdi.

Serhat Çeçen sektör firmalarının bu yıl ise 4 milyar TL üzerinde olacak  yükümlülüğüne karşın, gerçekleştireceği yatırımın 5 milyar TL düzeyinde olacağını da sözlerine ekledi.

ELDER Başkanı şunları kaydetti;

“EPDK ile birlikte, 2018 yılından itibaren teknoloji yatırımlarını bölgesel dinamikleri de dikkate alarak planlayacağız, 2019 itibariyle ise hayata geçireceğiz. Teknolojik yatırımlar kesintilerden anında, hatta kullanılacak sensörler sayesinde daha arıza yaşanmadan haberdar olunmasını sağlayacak. İleri teknoloji kullanımı, önleyici bakım faaliyetlerini yapmanızı kolaylaştırıyor. Ancak elinizde 30 yıllık bir trafo varsa önce onu değiştirmelisiniz, sonra yeni trafonuzun arızalanmaması için düzenli bakım faaliyeti yürütmelisiniz. İşte bu aşamada teknoloji kullanımı azami fayda yaratıyor.”