”Türkiye 2023’te yüzde 30’luk hedefine şimdiden ulaştı”

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ICCI 2018 fuarının açılışında bir konuşma yaptı

3 Mayıs 2018

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz ICCI 2018 fuarının açılışında bir konuşma yaptı

Türkiye’nin enerji sektörüne yönelik en eski ve büyük organizasyonlarından ICCI 24. kez başladı.

2-4 Mayıs 2018 tarihleri arasında sürecek etkinliğin açılış konuşmalarından birini de Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu Başkanı Mustafa Yılmaz yaptı.

Yılmaz konuşmasında Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesinin son 15 yılda 36 bin MW seviyesinden, 87 bin MW’a ulaştığını ve 90 bin MW seviyesine doğru yükseldiğini söyledi.

Yatırım maliyetlerindeki muazzam iyileşme sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı yatırımların, konvansiyonel kaynaklara dayalı olanlara rekabet edebilmeye başladığına vurgu yapan Yılmaz Türkiye’nin elektrik üretim kapasitesinde, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı santrallerin Türkiye’nin toplam elektrik üretim kapasitesindeki payının yüzde 46 olduğu bilgisini verdi.

EPDK başkanı bu santrallerin Türkiye’nin toplam elektrik üretimi içindeki payının yüzde 30’u aştığını ve böylelikle Türkiye’nin 2023 için belirlediği, elektrik üretiminde yenilenebilir enerji kaynaklarının payına yönelik yüzde 30’luk hedefi şimdiden karşıladığına dikkat çekti.

Lisanssız güç uzun vadede 5-7 bin MW’lara ulaşacak

Konuşmasında lisanssız elektrik üretim sektörüne de değinen Mustafa Yılmaz, halihazırda 5 bin MW seviyesine yükselmekte olan bu alandaki kurulu gücün uzun vadede 6-7 bin MW’lara ulaşacağını kaydetti.