Türkiye 2.000 elektrikli araç ihraç etti

Beş Avrupa ülkesinin elektrikli Fluence’leri Türkiye’den gidiyor

25 Mart 2012

Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, elektrikli Fluence siparişlerinin ilk teslimatlarının Nisan ayı sonundan itibaren bireysel ve kurumsal müşterilere gerçekleştirilmeye başlanacağını söyledi.

Sabah gazetesinin haberine göre İbrahim Aybar 2011’in son çeyreğinden itibaren Türkiye’de 2 binin üzerinde elektrikli araç üretilerek Danimarka, İspanya, Portekiz, Fransa ve Avustralya’ya ihraç edildiği ve Renault-Mais’in elektrikli araç üretim kapasitesinin yıllık 40.000 olduğu bilgilerini paylaştı.

İbrahim Aybar elektrikli araçlarda Türkiye ve dış pazarlarda özellikle 2015 yılından itibaren çok fazla talebin ortaya çıkacağına inandığını söylerken, iç pazardaki gelişmenin hangi boyutlarda olacağını ise zamanın göstereceğini ifade etti.

İbrahim Aybar elektrikli Fluence ile ilgili kişisel deneyimi hakkında ise şunları ifade etti; “Ben kullanıyorum. Her gün işime elektrikli otomobille gidip geliyorum. Büyük sessizlik var. Çevre kirliliği ve gürültü yok. Sıfır karbondioksit söz konusu. Motor sesi yok. Muazzam ivmelenen otomobil. Torku çok yüksek. Limit 185 kilometre. 185 kilometreye kadar tek şarjla kullanabilmek için otomobili sakin kullanmak, trafik kurallarına tam uymak gerekiyor. Bu durumda otomobilden maksimum fayda alınabilir”