Türkerler rüzgar yatırımlarına Tekirdağ’dan başlıyor

Şirket Barbaros Rüzgar Enerjisi Santrali için GE’den türbn sağlayacağı açıklandı

10 Şubat 2015

Türkerler Enerji tarafından Tekirdağ’da gerçekleştirilecek Barbaros Rüzgar Enerji Santrali’nin türbinlerini GE’nin sağlayacağı açıklandı.

GE Türkiye’den konu ile ilgili yapılan açıklamada projenin GE tarafından sağlanacak dört adet GE 3.2-103 modelli rüzgar türbininden oluşacağı bidlrildi.

Santralin devreye girdiği zaman yıllık  42 milyon kilovat-saat elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor. Açıklamada santralin ne zaman devreye girmesinin planlandığı ise paylaşılmadı.

Türkerler Grubu’nun internet sitesindeki bilgilere göre şirketin rüzgar enerjisindeki mevcut portföyü 1.062 MW iken bu yatırım grubun hayata geçirdiği ilk rüzgar enerjisi yatırımı olacak.

Bununla birlikte GE Avrupa’nın Yenilenebilir Enerji Bölümü Yöneticisi Cliff Harris 2013 yılında yaptığı bir açıklamada GE’nin 3.2-103 türbinlerinin İngiltere ve İrlanda’daki yatırımların izin gereklilikleri için özel olarak geliştirildiğini ve bu türbinlerin Avrupa’daki ürün platformlarının yeni nesili olduuğunu söylemişti.

Harris bu türbinlerin aynı zamanda Türkiye’nin düşük değişkenlik gösteren yüksek hızlı rüzgar alanları için de çok uygun olacağını ve türbinlerin sahip olduğu entegre enerji depolamasının da şebekeye entegrasyon zorluklarına karşı çok değerli bir çözüm olacağını ifade etmişti.