Turkcell’den Enerji Tasarrufu Başarısı

Turkcell ve Turkcell Superonline 22.500 evin yıllık elektrik tüketimi kadar tasarruf sağladı

6 Şubat 2012

Turkcell ve grup şirketlerinden Turkcell Superonline tarafından hayata geçirilen çözümler ile 2011 yılında toplam 66.5 milyon kilovat-saatlik elektrik tasarrufu sağlandığı açıklandı. Turkcell’den yapılan açıklamada bu rakamın 22.500 hanenin yıllık elektrik tüketimine denk olduğu vurgulandı.

Tasarrufun 54.3 milyon kilovat-saatlik kısmını sağlayan Turkcell’in sağladığı bu başarıda rüzgar türbini ve şebeke elektriğinin dönüşümlü olarak kullanılmasına olanak veren hibrid iletişim üniteleri ile elektrik şebekesinin ulaşmadığı 25 noktaya kurduğu güneş ve rüzgar enerjili iletişim ünitelerini hayata geçirmiş olmasının önemli katkısı bulunuyor.

Şirketin aynı zamanda iletişim ünitelerinin şebekeden çektiği elektrik miktarının konuşma trafiğinin yoğunluğuna bağlı olarak ayarlanması ve enerjiyi verimli kullanan klima sistemleri gibi uygulamalarıda sağladığı tasarrufa önemli katkı yapıyor.

Turkcell Şebeke Operasyonlarından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İlter Terzioğlu, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi;

“Turkcell ve grup şirketimiz Turkcell Superonline olarak şu anda sahalarımızda alternatif enerji kaynakları ile ürettiğimiz elektrik enerjisi ve uygulamaya geçirdiğimiz tasarruf çözümleri ile yılda ortalama 22.500’den fazla evin yıllık elektrik tüketimini karşılayacak miktarda tasarruf sağlıyoruz. Şebeke ve rüzgar enerjisini kullanarak çalışan hibrid ünitelerimizle dünyada bir ilke imza attık. Sadece alternatif enerji ile çalışan ünitelerimizle ise elektriğin ulaşmadığı noktalarda bile kesintisiz iletişim olanağı sağlıyoruz. Turkcell Superonline da fiber şebekesi üzerinden uyguladığı çözümler ile enerji tasarrufu yaparak, Turkcell gibi ülke ekonomisine katkı sağlıyor. Teknolojideki liderliğimizi çevre dostu çözümler üretmek ve müşterilerimize en iyi ve kesintisiz hizmeti sunmak için kullanıyoruz” dedi.