Turkcell rüzgâr yatırımcısı oluyor

Şirket İzmir’deki Karadağ RES’i portföyünü katıyor

7 Temmuz 2021

Turkcell grubu şirketi Turkcell Enerji’nin İzmir’de bulunan Karadağ Rüzgar Enerjisi Santralini bulunduran Boyut Grup Enerji’yi satın almak için hisse devir sözleşmesi imzaladığını, devir işlemlerinin de gerekli izin ve ön şartların tamamlanması sonrasında tamamlanacağını açıkladı.

Açıklamadaki bilgilere göre Turkcell, işletme değerinin 29,6 milyon dolar olarak belirlendiği şirket için net borçlar sonrasında 11,5 milyon dolar tutarında nakit çıkışı gerçekleştirecek. Bununla birlikte santralin YEKDEM kapsamında kalan son beş yılda da yaklaşık 5 milyon dolar gelir elde edeceği öngörülüyor.

30 Temmuz 2016 tarihinde devreye giren Karadağ RES 3,0 MW gücünde 6 adet Nordex N117 Delta rüzgâr türbininden oluşuyor. 18 MWm/16,25 MWe kurulu güce sahip santralin lisansa derç elektrik üretimi ise 65,7 Gigavat-saat.

Açıklamada Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan‘ın şu değerlendirmesi yer aldı;

“2020 yılında öz tüketim modeli ile ürettiğimiz elektrik, 1.230 hanenin 1 yıllık elektrik tüketimine karşılık gelecek büyüklüğe ulaşmıştı. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde grubumuzun ilk güneş enerjisi santrali ile yılda 1,2 milyon kilovatsaat elektrik  üretiyor, 448 ton karbondioksit salınımını önlüyoruz. Türkiye’de solar panellerle kendi elektriğini üreten ilk veri merkezi olma özelliği taşıyan Ankara Veri Merkezimizde kurulu güneş enerjisi gücümüzle yılda 300 bin kilovatsaat elektrik üretiyoruz. Buna Çorlu Veri Merkezimizdeki, Diyarbakır ve Adana’da yer alan plaza binalarımızdaki güneş enerjisi yatırımlarını da eklediğimizde, sadece Türkiye’deki lokasyonlarımızda yılda yaklaşık 730 bin kilovat-saat enerji üretebilecek kapasiteye ulaştık. Önümüzdeki dönemde de yenilenebilir enerji üretimi ile ilgili projelerimizi sürdürmeyi hedefliyoruz.”

Turkcell 2030 yılına kadar elektrik tüketiminin tamamını yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına kadar net sıfır karbon olmayı hedefliyor.