Türk mühendisler ortadoğuda RES projelerine çözüm sunuyor

Endoks Enerji Pakistan’da hayata gaçen bir RES projesinde görev aldı

6 Nisan 2012

2004 yılından beri güç kalitesi alanında çalışmalar yürüten Ankara merkezli Endoks Enerji şirketinin Pakistanlı Fauji Fertilizer Company Limited (FFCL) firmasının 49.5 MW kurulu gücündeki rüzgar enerjisi santrali projesinin inşa çalışmalarında görev üstlendiği belirtildi.

Açıklamada şirketin türbinleri Alstom tarafından sağlanan santralin 8×2.5 MVAr gücünde otomatik kontrollü reaktif güç kompanzasyon sistemlerinin kurulumu çalışmalarını gerçekleştirdiği bildirildi.

Endoks Enerji Ar-Ge Direktörü Dr. Alper TERCİYANLI konu ile ilgili açıklamasında daha önce hidroelektrik santraller için gerilim regülasyonu ve reaktif güç kompanzasyonu alanında yürüttükleri çalışmaların yanında, rüzgar ve güneş enerjisi santrallerine sundukları çözümler ile yenilenebilir enerji alanında sektörde bulunan önemli bir açığı kapatmaya çalıştıklarını belirtti.

Pakistan yanında, Asya, Afrika ve Ortadoğu ağırlıklı olmak üzere 45 ülkede irtibat ofisleri ile aktif bir şekilde çalışmalar yürüttüklerini belirten Dr. Alper TERCİYANLI, özellikle yenilenebilir enerji alanında standart çözümler yanında probleme özgü çözümler ile sektörün ihtiyaçlarını karşılamayı hedeflediklerini vurguladı.