Türk-Alman Enerji Forumu tekrar düzenlenecek

Enerji Bakanı Albayrak Almanya’ya gitti

18 Nisan 2018

Enerji Bakanı Albayrak Almanya’ya gitti

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak 4’üncü Uluslararası Enerjide Dönüşüm Diyaloğu konferansına katılmak için Berlin’e gitti.

Bakan Albayrak temaslarının ilk gününde Almanya Ekonomi ve Enerji Bakanı Peter Altmaier ile bir araya geldi.

İki bakanın başbaşa, ardından iki ülke heyetlerinin toplu görüşmesinin ardından bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

”Türk-Alman Enerji Forumu tekrar düzenlenecek”

Deutsche Welle’nin haberine göre Almanya Enerji Bakanı Altmaier toplantıda yaptığı konuşmada Almanya’nın Türkiye’de yenilenebilir enerjinin gelişmesi için büyük bir çaba içerisinde olduğunu söyledi.

Altmaier bu gelişmenin herkesin çıkarına olduğuna vurgu yaparken, Berat Albayrak ile görüşmelerinde iki ülke arasındaki işbirliğini derinleştirme kararı aldıklarını ve uzun süredir yapılamayan Türk-Alman Enerji Forumu’nun ilerleyen aylarda bakanlar düzeyinde gerçekleştirilmesi çalışmalarına başlanması için mutabakata vardıklarını söyledi.

Berat Albayrak ise Alman mevkidaşı Altmaier ile çok önemli ve faydalı bir görüşme gerçekleştirdiklerini, özellikle Almanya’da yeni hükümet kurulduktan sonra, ilişkilerdeki yeni dönemin 2017 yılına göre çok daha gerçekçi, rasyonel ve iki ülkenin faydasına olacak bir şekilde gelişmesini istediklerini kaydetti.

Albayrak konuşmasında ikili ekonomik ilişkiler ve Türkiye’de faaliyet gösteren Alman şirketlerinin önemine vurgu yaparken, enerji alanındaki işbirliğinin yadsınamaz olduğunu söyledi.

“Ulusal ekonomiye açık kalp ameliyatı”

Peter Altmaier dün başlayan Enerji Dönüşümü konferansında yaptığı konuşmada ise enerjide dönüşümün ancak uzun vadeli planlamalarla gerçekleştirilebileceğine dikkat çekerken, Almanya’nın bu alanda yıllar önce başlattığı çalışmaları ise “ulusal ekonomiye açık kalp ameliyatı” olarak niteledi.

Altmaier bu çalışmalar sayesinde Almanya’nın bugün elektrik ihtiyacının yüzde 36’sını yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayabildiğine de dikkat çekti.

Berat Albayrak ise konferanstaki konuşmasında Türkiye’nin son iki yılda enerji politikalarında, arz güvenliği, yerlileştirme ve enerji verimliliği üzerine inşa edilmiş yeni bir stratejik planlamaya yöneldiğini söyledi.

Konferans katılımcılarına Türkiye’nin petrol ve doğal gaz ihtiyacını yüzde 95 oranında ithalat ile karşıladığı, yıllık enerji ithalatı maliyetinin ise 44 milyar dolar olarak gerçekleştiği bilgisini veren Bakan Albayrak bu nedenle özellikle yenilenebilir enerji konusunda önemli adımlar atma hedefi benimsediklerini kaydetti.

Enerjide kaynak çeşitliliği anlamında da rekabetçiliğin gereğine vurgu yapan Bakan Albayrak, Türkiye’nin yenilenebilir enerjide öncü ülkelerden biri olmayı hedeflediğini ifade etti.

Berat Albayrak konuşmasında Türkiye’nin Avrupa’ya kaynak çeşitliliği ve enerji arz güvenliği noktasında güvenli bir liman, istikrarlı ve önemli bir partner olmaya devam edeceğini de sözlerine ekledi.