Turistik tesisler için çevre etiketi çalışmaları başladı

Çalışma Çevre Bakanlığı ve TÜBİTAK MAM işbirliği ile gerçekleştirilecek

14 Eylül 2019

Çevre etiket sisteminin turistik tesislerde de kullanılmasına yönelik çalışmalara başlandığı bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre “Türkiye Çevre Etiket Sisteminin Sürdürülebilir Uygulanması ve Farkındalığın Arttırılması Kapsamında Turistik Konaklama Tesisleri Hizmet Grubunda Çevre Etiketi Kriterlerinin Oluşturulması Projesi” açılış toplantısı 10 Eylül 2019 tarihinde, ilgili kamu kurum/kuruluşları, sektör dernekleri ve sivil toplum örgütlerinin temsilcilerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Bakanlık ile TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi işbirliğiyle gerçekleştirilecek proje ile Türkiye’deki “Turistik Konaklama Tesisleri” için çevresel sorumluluğun ve çevre kalitesinin arttırılması amacıyla 66/2010/AB sayılı Eko-Etiket Tüzüğü gereksinimlerine uygun çevre etiketi kriterlerinin oluşturulması amaçlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca halihazırda çevre etiketi kriterleri yayımlanmış olan tekstil, seramik kaplama, temizlik kağıdı ürünleri için çevre etiketi başvuru kılavuzları da hazırlanacak.

Türkiye Çevre Etiket Sistemi 19 Ekim 2018 tarihinde yayımlanan Çevre Etiketi Yönetmeliği ile uygulamaya geçmişti.

Gönüllülük esasına dayalı olan sistem ile ürün ve hizmetlerin çevresel durumu hakkında tüketicilere doğru, yanıltıcı olmayan ve bilimsel tabanlı bilgiler sunulmasını sağlamak amaçlanıyor.

Çevre Bakanlığı tarafından 13 Mayıs 2019 tarihinde ilk olarak tekstil, temizlik kağıdı ve seramik kaplama sektörlerine yönelik olarak kriterler yayınlamış ve ilk başvurular alınmaya başlanmıştı.

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör