TÜREK@home 25 Kasım’da başlayacak

Kayıt için son tarih 23 Kasım 2020

21 Kasım 2020

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) tarafından 2012 yılından beri düzenlenen Türkiye Rüzgar Enerjisi Kongresi (TÜREK) bu yıl salgın koşulları nedeni ile çevrim içi olarak gerçekleştirilecek.

“Rüzgâr Bize Yeter” mottosu ile “TÜREK@home” adı altında 5 ayrı çevrim içi panel ve bir günlük sanal fuar olarak düzenlenecek etkinlik serisi 25 Kasım 2020 tarihinde gerçekleştirilecek “Açılış Oturumu: Rüzgâr Söyleşisi” başlıklı panel ile başlayacak.

Panelde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Mustafa Elitaş ve EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz birer konuşma yapacaklar.

Bu panel ve TÜREK@home kapsamındaki tüm etkinlikler de turek.org.tr adresinde canlı olarak yayınlanacak. Etkinliğe katılım için de son tarih 23 Kasım 2020.[1]

TÜREB tarafından etkinlik hakkında yapılan basın açıklamasında Kongre Başkanı Hakan Yıldırım şunları kaydetti;

“Koronavirüs salgını ile fosil yakıtlardan enerji üretiminde hızla düşüş yaşanan dünyada temiz ve ucuz kaynaklara yönelim artıyor. Başta Uluslararası Enerji Ajansı olmak üzere ilgili tüm enerji kuruluşları da bu gidişin altını kalın bir şekilde çiziyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarında başı çeken rüzgar enerjisi sektörü ise, karşılaştığı pek çok zorluğa rağmen gösterdiği büyüme ile dünyada ve ülkemizde dayanıklılığını kanıtladı. Öyle ki, 2020 yılı ilk yarısında Türkiye’nin hemen her yerinde toplam 197 santralde faaliyette olan 3.351 türbin ile enerji ihtiyacımızın zaman zaman yüzde 10’undan fazlasını rüzgardan karşılamış olduk. Ülkemizin halihazırda işletmedeki 8.299 MW’lık RES kurulu gücünün 2021 sonunda 10 GW’ın üstüne çıkmasını öngörüyoruz. Salgın sürecini rüzgar sektörü adına bir fırsat olarak kullanmak istedik ve her yıl düzenlediğimiz TÜREK etkinliğimizi günün gereklerine uygun olarak dijital ortama taşıdık. Tek seferde yapmak yerine Kongre’yi tüm yıla yayarak bir yıl boyunca “rüzgar” sektörünü konuşma fırsatımız olacak. Böylece sektör için önem arz eden konuları ve ihtiyaçlarını gündemde tutacağız.”

 

“TÜREK@home” Paneller Serisi’nin takvimi şu şekilde;

  • 25 Kasım 2020 – Açılış Toplantısı: Rüzgar Söyleşisi
  • 27 Ocak 2021 – Küresel Görünüm: Yenilikler ve Fırsatlar
  • 24 Mart 2021 – TR Rüzgar Piyasası Görünümü: Yerli ve Küresel Pazarlardan Çıkarılan
    Dersler & İş Modeli Karşılaştırmaları
  • 26 Mayıs 2021 – İlk YEKA Deneyimleri ve Gelecekteki Kapasite Tahsis Modelleri
  • 28 Temmuz 2021 – Türkiye Tedarik Zincirine Genel Bakış