TÜREK 2023 yarın başlıyor

Kongreye Türkiye ve dünyanın farklı ülkelerinden 3.000’den fazla sektör profesyonelinin katılması bekleniyor

6 Kasım 2023

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği tarafından bu yıl 12’incisi düzenlenecek olan Türkiye Rüzgâr Enerjisi Kongresi (TÜREK) 7-8 Kasım 2023 tarihlerinde İstanbul Hilton Bomonti Otel’de gerçekleştirilecek.

Etkinlik ile ilgili düzenlenen basın toplantısında konuşan Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı İbrahim Erden Türkiye Cumhuriyetinin 100. Yılı’nda ‘Rüzgarın Yüzyılı’ temasıyla gerçekleştirilecek etkinliğin, Türkiye ve dünya genelinden 3 binden fazla rüzgâr profesyonelini İstanbul’da buluşturacağını söyledi.

Erden konuşmasında Türkiye’nin Ulusal Enerji Planı’na deniz üstü rüzgâr enerjisi ve hidrojen ile ilgili hedeflerin resmî olarak girmesi aynı zamanda rüzgâr enerjisi santrallerine hibrit uygulama olarak güneş enerjisi santrali kurulumlarının da başlaması dolayısı ile geçtiğimiz yıl başlayan “Geleceğin Rüzgarı” vizyoner oturumunun gerçekleştirileceğini söylerken ayrıca TÜREK kapsamındaki oturumlarda TÜREB’in üyesi olduğu Global Wind Energy Council ile WindEurope’dan da uluslararası uzmanların katılacağını da sözlerine ekledi.

TÜREB Başkanı İbrahim Erden TÜREK kapsamında Wind Europe işbirliği ile “Türk Tedarikçi Günü” etkinliği de gerçekleştirileceğini bildirirken, bu etkinlikte dünyanın farklı ülkelerinde faaliyet gösteren rüzgâr enerjisi yatırımcıları, sanayicileri ve uzmanları Türkiye’de bu alana yönelik üretim yapan ekipman ve aksam üreticileri ile bu üreticilerin tedarik zincirlerinde yer alan küçük, orta veya büyük ölçekteki firmaların yöneticileri ile bir araya getirmeyi hedeflediklerini kaydetti.

TÜREK 2023’de öne çıkan diğer bir etkinlik de yakın geleceğin sektör profesyonelleri olacak üniversite öğrencilerinin sektörle ilk elden tanışacağı ‘Kariyer Festivali’ olacak.

Kongrede öne çıkacak bazı oturumların başlıkları da şu şekilde olacak;

  • ‘Net Zero (2053) ve Arz Güvenliğinde Rüzgar Enerjisi’nin Önemi’

  • Sanayi Özel Oturumu: Yerli Türbin Üretimi ve Global Tedarik Zincirindeki Fırsatlar.

  • ‘Rüzgarın Yüzyılında Tahsis Edilen Kapasiteler Sonrası Şebeke Planlamasının Önemi’

  • ‘Enerji Depolama: LI-ION ve Alternatif Teknolojiler ile Yeşil Hidrojen’

  • ‘2035 Yılına Kadar 5 GW Deniz Üstü RES Kurulumu Mümkün mü?