TuREEFF finansmanı 350 milyon dolara ulaştı

Program ile konutlara yönelik enerji verimliliği yatırımları destekleniyor

27 Kasım 2019

Türkiye Konutlarda Enerji Verimliliği Finansman Programı (TuREEFF) 2019 yılı Ödül Töreni ve Programı 26 Kasım 2019 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

Törende konuşan Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner 2014 yılında çalışmalarına başlanan ve 2015 yılında faaliyete geçen program ile şimdiye kadar Türkiye’ye sağlanan fon tutarının 350 milyon ABD dolarına ulaştığını açıkladı.

Tuerkner tarafından verilen bilgilere göre kaynak EBRD ile birlikte Avrupa Birliği ve İklim Yatırım Fonları (CIF) altındaki Temiz Teknoloji Fonu (CTF) tarafından, Garanti BBVA, Şekerbank, Türkiye İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası aracılığı ile sağlandı.

Sağlanan bu kaynak ile 50 binden fazla kişinin yaşadığı konutta enerji tüketimini düşürecek beyaz eşya ve pencere sistemleri ile ısıtma ve soğutma sistemleri yenilendi.

Bu yatırımlar sayesinde Türkiye’nin yıllık elektrik tüketimi 29,3 Gigavat-saat (GWh) düzeyinde düşmesi sağlanırken aynı zamanda 330 bin ağacın bir yılda soğurmasına denk olacak şekilde 7.390 ton karbondioksit eşdeğeri sera gazı emisyonu engellenebildi.

Aynı zamanda program aracılığı ile çevre dostu konut satın almak veya mevcut konutların enerji tasarruflu teknolojilerle donatılması için de 2.800 konut veya tüketici kredisi kullandırıldı.

Arvid Tuerkner konuşmasında şunları kaydetti;

“İklim değişiyor ve bununla birlikte bizim hayatlarımız da. Hepimiz eko-tüketici olmalıyız ve tabii ki buna başlamak için en iyi yer evlerimiz. AB ve CTF fonu katkılarıyla EBRD tarafından geliştirilen TuREEFF, bu değişimi gerçekleştirmek için gerekli kaynağı Türk hanehalkının kullanımına sunmuştur EBRD’nin bu finansman programına öncülük etmekte oynadığı rolden gurur duyuyor ve beraberce eriştiğimiz bu sonuçlara katkısı olan herkesi kutluyorum.”

Etkinlikte ayrıca sera gazı emisyonunun azaltılmasına ve yeşil ekonomiye geçişe katkıları dolayısı ile ödüle layık görülen Zafer Hakan Yapı İnşaat ve Hun Perakende İnşaat, çevre dostu konut kompleksi Tema İstanbul, beyaz eşya bayii Eldem A.Ş., soğutma sistemleri satıcısı Modern Klima, ısıtma sistemi satıcısı Elvan İnşaat ve pencere bayii Neyka Nakliyat firmalarına ödüllerinin verildiği bir tören düzenlendi.

EBRD’den verilen bilgilere göre EBRD, TuREEFF’in takip ettiği Yeşil Ekonomi Finansman Programı (GEFF) modeli, bugüne dek 26 ülkedeki 140’tan fazla yerel finansal kurum aracılığıyla 130 bin müşteriye yönelik olarak yaklaşık 4.2 milyar Avro finansman sağlamış durumda ve bu yatırımlar sayesinde yıllık 7 milyon ton CO2 azaltımı mümkün olabiliyor.

Bununla birlikte EBRD, Türkiye’de ise 2009’dan beri 300 projeye 11.5 milyar Avrodan fazla finansman sağlamış durumda ve bankaya ait projelerin yarısından fazlasını kaynakların sürdürülebilir kullanımını destekleyen yatırımlar oluşturuyor.