TÜREB yeni yönetimini belirledi

Mustafa Serdar Ataseven yeniden TÜREB Başkanlığına seçildi

14 Mart 2013

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği’nin 10. Olağan Genel Kurul toplantısı, 9 Mart 2013 Cumartesi günü Ankara’da, TEDAŞ konferans salonunda yapıldı. Toplantıda Mustafa Serdar Ataseven üç yıl için daha TÜREB Başkanlığı görevine seçilirken, birliğin tüzüğünde değişiklikler getiren kararlar alındı.

Açılış konuşmaları Enerji Komisyonu Başkanı Mahmut Mücahit Fındıklı ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan tarafından yapılan toplantıya, ayrıca TEİAŞ Genel Müdürü Kemal Yıldır, Enerji İşleri Genel Müdürü Zafer Demircan, Dış İlişkiler ve AB Genel Müdürü Murat Karapınar ile Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nden temsilciler katıldı.

Olağan Genel Kurul toplantısında TÜREB Yönetim Kurulu üyeliklerine Mustafa Serdar Ataseven (Ataseven Enerji Üretim A.Ş.) ile birlikte Hakan Yıldırım (Siemens Sanayi Tic. A.Ş.), Ünal Terzi (Bolakar Enerji Dan. Ltd. Şti.), Murat Karapınar (Enerji Bakanlığı Dış İlişkiler AB Genel Müdürlüğü), Zafer Demircan (Enerji Bakanlığı Enerji İşleri Genel Müdürlüğü), İbrahim Balanuye (Türkiye Elektrik İletim A.Ş.), Mustafa Çalışkan (Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü), Ömer Faruk Özgül (Özgül Grup), İbrahim Erden (Enerjisa), Gültekin Eranıl (Boydak Enerji Üretim ve Tic. A.Ş.), Hüsnü Alpkan Günay (GNY Elektromekanik Taah.İnş.Tur.Tic Ltd.Şti) seçildiler.

Toplantıda alınan kararlar ile 2 yılda bir yapılan olağan genel kurul toplantılarının bundan sonra 3 yılda bir yapılması, 7 asil ve 3 yedek üyeden oluşan yönetim kurulunun 11 asil ve 5 yedek üyeden oluşması gibi tüzük değişiklikleri yapıldı.

TÜREB Genel Kurulu ayrıca birliğin gelir getirici faaliyetler gerçekleştirebilmesi için iktisadi işletme kurmasını ve Türkiye’de yenilenebilir enerjiye daha aktif şekilde katkı sağlanması için yeni kurulacak veya var olan bir federasyonda yer alınabilmesine imkan sağlayacak tüzük değişikliklerini içeren kararlar aldı.

Sektör paydaşlarının büyük ilgi duyduğu Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği 10. Olağan Genel Kurulunda aynı zamanda TÜREB’in ilk başkanı olan Sayın Süheyl Elbir ile önceki başkanlardan Mustafa Mendilcioğlu’na Enerji Bakan Yardımcısı ve Enerji Komisyonu Başkanı tarafından plaket teslim edildi.

Önceki başkanların onursal üye olması hususunda verilen önerge oybirliği ile kabul edildi ve önceki dönemlerdeki başkanların tamamı onursal üye olarak Genel Kuruldan onay aldılar. Tüzük değişikliğinin de gündeme geldiği Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği 10. Olağan Genel Kurulunda yeni bir yapılanmaya gidildiği de vurgulandı.