TÜREB RES yatırımcıları için rehber yayınladı

Rehber RES projelerinin tüm süreçlerini kapsayacak şekilde hazırlandı

16 Haziran 2021

Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) kurumsal üyelerine yönelik olarak “RES Yatırımcı Rehberi” yayınladı.

TÜREB kurumsal üyelerinin erişimine açık olan rehber rüzgar enerjisi santrali yatırımı yapmak isteyen yatırımcıların projelerini geliştirme aşamasından, devreye almalarına kadarki süreç içinde karşılaşacakları tüm konuları yatırım süreci, proje geliştirme, önlisans, lisans, bakanlık kabulü ve işletme olmak üzere beş ana bölümde ele alıyor.

TÜREB tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre rehberde beş ana başlığın altında her alt aşama için ayrı ayrı künyeler de oluşturuldu ve her bir aşama için tek tek hazırlanan bu künyelerde de yatırımcıya en doğru yolu göstermek adına işin kapsamı, varsa gerçekleştirilebilmesi için ön koşulu, söz konusu aşama için tabi olunan ilgili mevzuat, bu işlemde muhatap olunacak kurum ve kuruluşlar, işin işleyişinin detaylandırılması ve dikkate alınması gereken diğer önemli/kritik açıklamalar yer aldı.

Açıklamaya göre rehber sektördeki yatırımcı şirketlerinin temsilcilerinin yanı sıra ilgili idarelerden konunun uzmanlarından destek ve görüş alınarak hazırlandı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan TÜREB Başkanı Ebru Arıcı da Türkiye’nin rüzgâr enerjisi kurulun gücünün bu yıl 10 GW’ı aşacağını kaydederken, rüzgar sektörünün dijitalleşme atağının yanı sıra yayınladıkları rehberle de Türkiye’de rüzgar sektörüne yatırım yapmayı planlayan ancak süreçler konusunda tereddüt yaşayan potansiyel yatırımcının önünü açmayı hedeflediklerini kaydetti.

Ebru Arıcı benzer çalışmalarla sektörün büyümesine ve 2030 yılı itibarıyla rüzgar kurulu gücünün 25 GW seviyesine taşınmasına katkı sağlamaya devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

 


[1] RES Yatırımcı Rehberi