TÜREB Başkanlığı’na Ebru Arıcı seçildi

Arıcı enerji sektörünün ilk ve tek kadın dernek başkanı oldu

3 Nisan 2021

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) Yönetim Kurulu Başkanlık görevini sürdüren Güray Erol’un RES Anatolia Genel Müdürlük görevinden ayrılması nedeni ile derneğin Yönetim Kurulu Başkanlığı için seçim yapıldı.

30 Mart 2021 tarihinde yapılan seçimde TÜREB Yönetim Kurulu’nun tek kadın üyesi Arı-Es Enerji Genel Müdürü Ebru Arıcı derneğin Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi.

Böylelikle Ebru Arıcı Türkiye enerji sektörü sivil toplum kuruluşları tarihindeki ilk ve tek kadın Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

TÜREB Genel Sekreterlik görevine de Borusan EnBW Enerji Operasyonlardan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Tuna Güven seçildi.

Ebru Arıcı kimdir?

Dokuz Eylül Üniversitesi, Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nden mezun oldu. 2000 yılında halen aktif olan De Planlama Şirketi’ni kurarak Şehir Plancısı olarak çalışma hayatına başlayan Arıcı, 2005 yılında rüzgar enerji santrali projeleri çalışmalarında yer almak üzere ARI-ES Enerji Şirketi’ni kurarak Türkiye yenilenebilir enerji sektörüne adım attı. Türkiye’de 6.000 MW’ın üzerinde rüzgar santrali projesinin inşaat öncesi dönem ve önlisans dönemi çalışmalarını yürütmüş olan Ebru Arıcı, yenilenebilir enerji ağırlıklı olmak üzere birçok projede çalışmalarına devam etmektedir. Halen Arı-Es Enerji Genel Müdürü olan Arıcı, ileri seviyede İngilizce ve orta seviyede Almanca bilmektedir.