Türbinler Rüzgarın Gelişini Görebilecek

Danimarka’da yapılan bir çalışma rüzgar türbinlerinin yaklaşan rüzgarı farketmesini mümkün kılıyor

13 Ocak 2010

Danimarka Teknik Üniversitesi’ne bağlı Ulusal Sürdürülebilir Teknolojiler Laboratuvarının  internet sitesinde yer alan açıklamada rüzgar türbinlerinin gelen rüzgarı öngörmesini sağlayacak bir çalışmanın çok başarılı sonuçlar verdiği açıklandı.

Açıklamada bu başarının türbinlerin rüzgarı “görmesi” anlamına geldiği bu teknolojinin akıllı pervane teknolojileri ile birleştirilmesinin rüzgar türbinlerinin hem kullanım süresine hem de enerji üretimine ciddi anlamda katkı yapabileceği belirtildi.

Bu teknoloji sayesinde rüzgar türbinlerinin gelen rüzgarın yönünü ve şiddetini belirleyebilmesi ile rüzgardaki ani değişimler ve türbülansları öngörebilmesi sayesinde türbinlerin en etkin olacak şekilde konumlarını değiştirmeleri ve pervanelerini değişikliğe göre ayarlamaları mümkün olabilecek. Açıklamada bu avantajın çok daha uzun pervanalere sahip türbin imalatını mümkün kılacağı bunun da 4 MW’lık bir  türbin için yılda 200.000 Danimarka Kronu (60.000 TL) değerinde enerji üretimi anlamına geleceği ayrıca bu sayede türbinlerin çok daha verimli kullanılmasının türbinlerin kullanım süresini artırabileceği yer buldu.

Kuruluştan yapılan diğer bir açıklamada ise kuruluşun öncülüğünde ve Avrupa Birliği’nin desteğinde başlatılan TOPFRAM adlı bir çalışma ile yine lazer teknolojisine dayanan bir çalışma ile rüzgar tarlalarınındaki türbinlerin konumunun  rüzgarın geliş yönüne, şiddetine ve türbinlerin birbirleri üzerine etkilerine bağlı olarak en etkin bir şekilde yerleştirilmesine yönelik teknikler geliştirildiğinin hedeflendiği belirtildi.

Bu yeni modelleme sistemin geliştirilme çalışmaları için biri İngiltere’de diğeri Danimarka’da iki ayrı rüzgar tarlasında çalışmalar yapılacağı ve bulgular ışığında türbinlerin konumlarının tekrar belirleneceği belirtildi.