Türbin Üreticisi Elektrikli Araç Sektörüne Yöneliyor

İspanyol türbin üreticisi Gamesa rüzgar enerjisi dışındaki sektörlere yöneliyor

21 Ocak 2012

İspanyol rüzgar türbini üreticisi Gamesa’nın elektrikli araç sektörüne yatırım yaptığı açıklandı.

Şirket geçen ay elektrikli araçların enerji tüketimini gösteren bir yazılım geliştiren N2S adlı İspanyol bir teknoloji şirketinin yüzde 20’sini satın almıştı.

Şirketin iş geliştirme bölümü başındaki David Mesonero tarafından bu hafta yapılan açıklamada ise Gamesa’nın İspanya, Valencia’daki fabrikasındaki kapasite fazlasının elektrikli araçlar için şarj cihazı üretimi için kullanılacağı açıklandı.

İspanya’da 2011 yılında 200’ün altında elektrikli araç satılırken 2012 yılında bu rakamın 5.000’i aşabileceği öngörülüyor.

Bununla birlikte şirketin oluşturduğu 50 milyon avroluk risk sermayesi fonu ile Gamesa aynı zamanda mobil güneş enerjisi santrali üreten iki ayrı Amerikalı şirkete 7 milyon avroluk yatırım ile ortak olurken, aynı zamanda küçük ölçekli rüzgar türbini pazarına yönelik yatırım yapmayı da planlıyor.

Geçen yıl 1.000 civarındaki küçük ölçekli türbin üreticisi şirket üzerine çalışma yapan Gamesa, bu yıl bu görüştüğü şirket sayısını 6’ya düşürmüş durumda ve yıl sonuna kadar bu şirketlerden 3 ila 5 tanesine yatırım yapmayı planlıyor.

Gamesa şu anki üst yöneticisi Jorge Calvet’in 2009 yılında strateji değişikliğine giderek, hedeflerini rüzgar türbini pazarında yüksek pazar payı yerine karlılık üzerine belirlemeye başlamıştı.