Türbin Fiyatları Düşmeye Devam Edecek

Birçok etkene bağlı olarak rüzgar türbini fiyatlarının gerilemeye devam edeceği öngörülüyor.

9 Haziran 2011

Rüzgar enerjisi alanında danışmanlık hizmeti veren Make Consulting adlı şirket tarafından hazırlanan son bir çalışmada rüzgar türbini sektöründe bozulan arz-talep dengesi inceleniyor.

Küresel finans krizinin devam eden etkileri nedeni ile yaşanan finansman sıkıntısı, sektöre yönelik teşvik politikalarındaki belirsizlik nedeni ile düşen türbin talebi ve doğal gaz  fiyatlarının düşük seyretmeye devam etmesi, kuruluşa göre türbin piyasasında tedarikçiler aleyhine bir durum oluşturuyor. Oluşan bu durumda sektörde aşırı kapasite ve düşen türbin fiyatları olarak kendini gösteriyor.

Çalışmadaki analizlere göre 2007-2008 yıllarında beklenmedik şekilde hızlı bir büyüme sürecine giren rüzgar enerjisi sektörü nedeni ile türbin tedarikçilerinin kapasite artışları için yüksek tutarlı yatırımlar yaptığı bir dönemde ortaya çıkan küresel finansal kriz bu firmaları zor durumda bıraktı. Finansman olanaklarının daralmasına da bağlı düşen rüzgar enerjisi yatırımları türbin fiyatlarının da gerilemesine neden oldu.

Make Consulting’e göre mevcut durum en azından 12 aylık süre içinde geçerliliğini koruyacak ve rüzgar türbini fiyatları gerilemeye devam edecek. Oluşacak yeni konjonktür ise türbin tedarikçileri arasında fiyat rekabetini artıracak iken aynı zamanda yerel firmalara avantaj sağlayacak.