TSKB’nin SKA bağlantılı kredileri 2,5 milyar Doları aştı

Banka 2030 yılına kadar SKA bağlantılı projelere 8 milyar ABD Doları sağlayacak

4 Mayıs 2023

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 2023 yılı ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarına ilişkin bir basın açıklaması yayınladı.

Açıklamadaki bilgilere göre bankanın toplam aktif büyüklüğü 2023 yılının ilk çeyreğinde 112,8 milyar TL olurken, toplam kredi portföyü %1,5 kurdan arındırılmış büyüme ile 84 milyar TL’ye ulaştı.

Banka bu dönemde 1,8 milyar TL tutarında karşılık ve vergi öncesi kar elde ederken, net dönem karı da 1,4 milyar TL oldu. Banka’nın özkaynak karlılık oranı ise %42 olarak gerçekleşti.

Bununla birlikte banka 2030 yılına kadar Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) bağlantılı olarak 8 milyar ABD Doları kredi kullandırma hedefi çerçevesinde, 2021 yılından beri bu doğrultuda kullandırdığı kredi 2,5 milyar ABD Dolarını aştı.

SKA bağlantılı kredilerin bankanın toplam portföyündeki oranı ise Mart sonu itibarıyla %91 seviyesinde olmaya devam ederken, iklim ve çevre bağlantılı SKA’lara katkı sağlayan kredilerin oranı ise %62 seviyesine yükseldi.

Açıklamada TSKB Genel Müdürü Murat Bilgiç’in şu değerlendirmeyi paylaştığı bildirildi;

Türkiye’nin Sürdürülebilir Kalkınma Amaçlarına ulaşması ve Paris İklim Anlaşması kapsamındaki uluslararası taahhütlerini yerine getirebilmesi yönünde Türkiye Cumhuriyeti ve Alman Kalkınma Bankası’nın (KfW) da aralarında bulunduğu kalkınma ortakları arasında 2022 yılında imzalanan mutabakat çerçevesindeki ilk işlemi Nisan ayı içinde gerçekleştirdik. KfW ile imzalanan 100 milyon Avro tutarında ‘İklim Finansmanı Kredisi’ ile Türkiye’de iklim odağındaki yenilenebilir enerji, enerji depolama sistemleri, enerji verimliliği, elektrikli araçlar ve iklim teknolojisi yatırımlarına finansman sağlayacağız. Bu fona ek olarak, Uluslararası İklim Girişimi’nden aldığımız 10 milyon Avro tutarındaki hibe ile de yenilikçilik odağıyla ayrışan yatırım projelerini destekleyeceğiz.