TSKB’den Temiz Enerji Fonu Arzı!

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), yüzde 10 Getiri Garantili Temiz Enerji Fonunu halka arz edecek.

8 Ocak 2009

TSKB’den yapılan yazılı açıklamada, Temiz Enerji Endeksine dayanan fonun, 12-16 Ocak 2009 tarihleri arasında talep toplama yöntemiyle halka arz edileceği kaydedildi.

TSKB Yatırım Bankacılığı ve Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Şeniz Yarcan açıklamada yer alan değerlendirmesinde, 19 Ocak 2009 tarihinde ihracı gerçekleştirilecek olan fon için Uluslararası Yenilenebilir Enerji Endeksi, Uluslararası Enerji Verimliliği Endeksi ve Uluslararası Atık Yönetimi Endeksinden eşit oranlı bir sepet oluşturulacağını belirtti.

Yarcan, temiz enerji alanına yatırım yapan küçük ve orta ölçekli global şirketlerin, büyüme ve karlılık yönünden önümüzdeki zamanlarda yeni fırsatlar yaratabileceklerini vurgulayarak, ihraç edecekleri Temiz Enerji Fonu ile yatırımcıların, alternatif bir piyasaya yatırım yapma ve portföy çeşitliliği sağlama olanağına sahip olacaklarını ifade etti.

TSKB’nin, Temiz Enerji Fonundan elde edeceği yönetim ücretinin bir bölümüyle fon yatırımcılarının karbon ayak izlerinin telafisine katkıda bulunacağını belirten Yarcan, bu konuya ilişkin sosyal sorumluluk projesi hakkında şu bilgileri verdi:

‘TSKB, fon yatırımcılarının karbon ayak izlerinin bir kısmını telafi etmek üzere, fon yatırımcıları adına Türkiye’de gerçekleştirilen yenilenebilir enerji projelerinden sağlanan gönüllü karbon kredileri alacak. Karbon kredileri satın alarak karbon telafisi yapmanın en büyük avantajı, küresel nitelikteki çevresel sorunların önlenmesine olan katkıdır. Ayrıca yatırımcılarla karbon ayak izini azaltmanın yolları da paylaşılacak.” (A.A.)