TSKB Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracını gerçekleştirdi

Zorlu Enerji için yapılan ihraç miktarı 50 milyon TL oldu

6 Haziran 2020

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) Türkiye’nin ilk sürdürülebilir kira sertifikası ihracını başarı ile gerçekleştirdiğini açıkladı.

Banka tarafından yapılan açıklamaya göre 3 Haziran 2020 günü Zorlu Enerji adına oluşturulan toplam 450 milyon TL tutarında sürdürülebilirlik temasına sahip Sukuk İhraç Programı çerçevesinde 50 Milyon TL tutarında ilk ihraç gerçekleştirildi.

3 Haziran 2020 günü, bir yıl vadeli, üç ayda bir dönemsel değişken getiri ödemeli olarak nitelikli yatırımcılara yönelik olarak, TSKB’nin iştiraki Yatırım Finansman Menkul Değerler’in de desteği ile yapılan ihraç, TSKB’nin gerçekleştirdiği üçüncü kira sertifikası ihracı oldu.

TSKB’den konu ile ilgili yapılan açıklamada TSKB Yatırım Bankacılığı – Sermaye Piyasalarından Sorumlu Müdür Onur Aksoy’un şu değerlendirmeyi paylaştığı ifade edildi;

“Daha önce Ortadoğu ve Malezya’da olmak üzere dünyada yapılan az sayıda Yeşil Sukuk olarak etiketlenmiş ihraç mevcuttu. Ancak Zorlu Enerji adına gerçekleştirdiğimiz ve Uluslararası Sermaye Piyasası Birliği’nin (ICMA-International Capital Markets Association) 4 temel standardına uyumlu bir çerçevede yapılandırılan bu ihraç, sürdürülebilir altyapı ve temiz ulaşım gibi hedefleri de içermesi sayesinde daha önce yapılmış olan sınırlı sayıdaki Yeşil Sukuk ihraçlarındaki yenilenebilir enerji ile bağlantılı hedeflerin de ötesine geçti. Dolayısıyla ihracımız Sürdürülebilir Sukuk Çerçevesi içeriği açısından değerlendirildiğinde, dünyada ilk olma niteliğine sahip. Yatırım bankacılığı faaliyetlerimizle TSKB’ye sürdürülebilir bankacılık alanında yeni ilkler kazandırmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz.”