TSKB sürdürülebilirlik kriterlerine endeksli kredi sağladı

Banka 14 bankadan 192 Milyon Dolar düzeyinde kaynak sağladı

12 Temmuz 2021

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) 11 farklı ülkeden toplam 14 bankanın katılımıyla 192 milyon dolar tutarında sürdürülebilirlik kriterlerine endeksli sendikasyon kredisi temin ettiğini açıkladı.

Açıklamada 8 Temmuz’da imzalanan kredi anlaşmasının TSKB’nin sürdürülebilirlik kriterlerine endeksli ikinci sendikasyon kredi anlaşması olduğunun altı çizildi.

Açıklamadaki bilgilere göre Avrupa, Amerika, Asya ve Orta Doğu’dan 11 farklı ülkeden, 4’ü yeni katılımcı olmak üzere toplam 14 bankanın katılımıyla 55 milyon ABD doları ve 116 milyon Avro tutarında iki ayrı dilimde temin edilen sendikasyon kredisinin vadesi 367 gün, faiz oranı yıllık 175 baz puan olup, yenileme oranı ise %130 seviyesinde gerçekleşti.

Kredinin koordinatörlüğünü Commerzbank AG, Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğünü BNP Paribas ve Standard Chartered Bank’ın yaptı.

Kredinin katılımcıları arasında; ABC International Bank plc, BNP Paribas, Commerzbank AG, The Commercial Bank (P.S.Q.C.), Citibank N.A., Doha Bank, Erste Group Bank AG, Goldman Sachs International Bank, ING Bank NV, Standard Chartered Bank, Sumitomo Mitsui Banking Corporation, Banka Kombetare Tregtare Sh.a., Intesa Sanpaolo S.p.A. ve Raiffeisen Bank International AG gibi finans kuruluşları yer aldı.

Açıklamada TSKB’nin Birleşmiş Milletler tarafından ortaya konulan Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’na yönelik 2030 yılına kadar 8 milyar dolar seviyesinde finansman sağlamayı hedeflediği, ayrıca 2021-2025 yılları arasında bu alanlarda üretim dünyasına sağlayacağı kredilerin toplam portföy içerisindeki oranını %90 seviyesi üzerinde tutmayı önceliklendirdiği de bildirildi.

TSKB geçtiğimiz yıl Kasım ayında da Çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) dereceli kredi notuna endeksli kredi sözleşmesini imzaladığını duyurmuştu.

Banka Avro ve Dolar dilimlerinden oluşan krediyi ING Bank’ın sürdürülebilirlik ve kredi koordinatörlüğünde 4 ülkeden 4 farklı bankadan sağlamıştı.

Bankanın sözleşme kapsamında sağladığı bu kredinin maliyeti ESG derecesindeki gelişime göre gerileyebilecek.