TSKB GES finansmanına yoğunlaşacak

Banka güneş enerjisi yatırımları için 200 milyon dolar finansman sağlamayı planlıyor

25 Mayıs 2021

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB) gelecek 2-3 yıl boyunca güneş enerjisi alanındaki yatırımlara yoğunlaşmayı planladığını ve GES yatırımları için 200 milyon dolar finansman sağlamayı hedeflediğini açıkladı.

Yazılı açıklamadaki bilgilere göre banka 2002 yılından beri 330 yenilenebilir enerji projesini finanse etti. Bu projelerden 162 adedini GES yatırımları oluştururken, banka toplam kurulu güçleri 250 MW olan bu projeler için 250 milyon doların üzerinde finansman sağladı.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan TSKB Kurumsal Bankacılık Satış Müdürü Volkan Karaben mevcut enerji projelerinde hibrit üretim kapsamında, konut ve sanayi tesislerinin çatıları ile sanayi tesisi arazilerinin üzerine kurulacak GES yatırımlarına yönelik talebin yoğunlaştığı bilgisini verirken, güneş enerjisi alanında yatırımcısının ve kullanıcısının farklı firmalar olduğu, gelir paylaşımına dayanan Yap-İşlet-Devret iş modellerinin artarak devam edeceği öngörüsünü paylaştı.

Volkan Karaben açıklamadaki sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçişinde kilit öneme sahip GES projelerinin finansman ihtiyaçlarına doğru ve etkin kaynak modelleri sunmak önceliklerimiz arasında yer alıyor.

Proje finansmanı modelimiz projelerin kendi yaratmış olduğu veya iç tüketime yönelik projelerde tasarruf edilen fonlar ile dışarıdan herhangi bir finansal destek almadan kapalı devre şekilde kredi ödemesini mümkün kılıyor.

Yurtdışından temin ettiğimiz kaynakların vadeleri uzun olduğu için GES projelerine anapara ödemesiz dönemleri de olan uzun vadeli ödeme planları sunuyoruz. 2022 yılında daha da artmasını beklediğimiz GES yatırımlarının finansmanlarına hız kesmeden devam etmeyi ve önümüzdeki 2-3 sene içerisinde 200 milyon doların üzerinde ilave finansman sunmayı planlıyoruz”