TSKB Citi ve AFD’den kaynak sağladı

TSKB sağladığı kaynağı, yenilenebilir enerji, sürdürülebilir turizm ve enerji verimliliği gibi alanlardaki projelerin finansmanında kullandıracak

31 Ekim 2014

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası’nın (TSKB) ABD ve Fransa kaynaklı olarak iki yeni dış finansman paketi sağladığı açıklandı.

TSKB tarafından yapılan ilk açıklamada bankanın ABD’li finans kuruluşu Citi’den 40 milyon dolarlık kaynak sağladığı ifade edilirken, kaynağın 30 milyon dolarlık kısmına da Amerika Birleşik Devletleri’nin kalkınma finansmanı kuruluşu olan Denizaşırı Özel Yatırım Kurumu (Overseas Private Investment Corporation – OPIC ) tarafından garanti sağlandığı ifade edildi.

TSKB açıklamasında Citi’den elde edilen kaynağın Türkiye’deki küçük ve orta ölçekteki işletmelerin finansman ihtiyaçları ile yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projelerinin finansmanı için kullandırılacağı bildirildi.

Kurulduğu 1971 yılından beri 150’den fazla ülkedeki, 4,000’den fazla projeye 200 milyar doları aşkın finansman sağlamış olan OPIC, Citi’nin gelişmekte olan pazarlara yönelik finansmanlarına kredi garantisi desteği sağlıyor. Citi iki kuruluş tarafından 2003 yılından beri imzalanan 16 ayrı anlaşma kapsamında şimdiye kadar sağladığı 2.8 milyar dolarlık finansman için OPIC garantisi sağlamış durumda. İki kuruluş son olarak Mart ayında benzer finansman çalışmaları için 550 milyon dolarlık yeni bir anlaşmaya imza atmışlardı.

TSKB tarafından yapılan açıklamada değerlendirmesi yer alan TSKB Genel Müdürü Özcan Türkakın 25 Eylül’de İstanbul’da imzalanan anlaşma ile TSKB’nin 2014 yılında yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve KOBİ yatırımlarının finansmanında kullandırmak üzere uluslararası finans kuruluşlarından sağladığı kaynağın 510 milyon doları aştığı bilgisini verdi.

Açıklamada bu kaynağın ne kadarının yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projeleri için kullandırıldığı veya kullandırılacağı ile ilgili bilgi ise paylaşılmadı.

AFD’den sürdürülebilir turizm ve inovatif yenilenebilir projeleri için finansman 

TSKB’den yapılan diğer açıklamada ise bankanın Fransız Kalkınma Ajansı’ndan (AFD) 60 milyon avro tutarında kredi sağladığı bildirildi.

Açıklamada kaynağın belirli turizm bölgelerinde gerçekleştirilecek sürdürülebilir turizm yatırımları ile Türkiye genelinde faaliyet gösteren firmaların inovatif yenilenebilir enerji projelerini desteklemek amacıyla kullandırılacağı bildirildi. Açıklamada 2 Ekim tarihinde imzalanan anlaşma ile AFD’nin TSKB’ye sağladığı kredilerin toplam tutarının 210 milyon avroya ulaştığı bildirildi.