TSE yeşil bina sertifikasyonu çalışmasını tamamladı

Türk Standartları Enstitüsü’nün yeşil bina sertifikasyonu konusundaki çalışmaları tamamladığı bildirildi.

1 Temmuz 2013

Türk Standartları Enstitüsü’nün ””Güvenli Yeşil Bina Sertifikası”  geliştirme çalışmalarını tamamladığı bildirildi.

Konu ile ilgili yapılan yazılı açıklamada çevreci konut üretmek isteyen Türk müteahhitlerinin yurt dışındaki kuruluşların talep ettiği rakamları karşılamakta zorluk çektiği ifade edilirken, TSE’nin bu müteahhitlerin sesini dinleyerek yeşil bina sertifikası verme konusunda çalışmasını tamamladığı ifade edildi.

Çalışma ile ilgili olarak TSE Ürün Belgelendirme Merkez Başkanı Doğan Yazar başkanlığında düzenlenen ”Güvenli Yeşil Bina Sertifikası” tanıtım toplantısına, çalışmaya destek veren TÜGİAD Ankara Şubesi, Maden Tetkik Enstitüsü, İller Bankası, Türkiye Atom Enerjisi Kurumu, TOKİ, Ankara Üniversitesi gibi çok sayıda kuruluşun temsilcisi katıldı.

Doğan Yazar, sertifika alabilmek için yurt dışındaki kurumların kapılarını aşındıran firmaların, yaptıkları çalışma sayesinde ülke koşullarına uygun ve daha ekonomik koşullarda belge alabileceklerini, bu yolla da çevreye duyarlı ve güvenli bina sayısının da hızla artacağını kaydetti.

TSE Belgelendirme Merkezi Başkanı sözlerine şu şekilde devam etti; ”Firmalarımız bu belgeleri almak için yurt dışındaki belgelendirme kuruluşlarına yüksek ücretler ödüyor. Bizim amacımız yatırımcılarımızın sermayesinin yine yurt içinde kalması. Bizler sahada denetleme yapan tek kurumuz. Bu konuda da oldukça iddialıyız. Bizi bu konuda harekete geçiren müteahittlere, özellikle de TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın’a ne kadar teşekkür etsek az.  Bunu defalarca kamuoyuna taşıdınız, böylece bu hassasiyet bize bu işi daha fazla sarılmaya götürdü. ”

Toplantıya katılan TÜGİAD Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Öztürk üyelerinin yüzde 65’inin müteahhit olduğunu söylerken, TÜGİAD Ankara Başkanı Barış Aydın ise Türk müteahhitlerin Türkiye’yi dünyada Çin’den sonra en fazla proje üreten ülke sıralamasında 2. sıraya taşıdığını belirtirken, TSE’nin bu belgeyi hazırlayarak sadece Türkiye’de güvenli yeşil binalar hazırlamakla kalmayacağını, aynı zamanda dünyanın da güvenli, çevreye duyarlı binalar kazanmasına da aracılık edeceğini kaydetti.

Bununla birlikte TSE’nin çalışması binalarda deprem ve yangın gibi afetlere karşı önlem şartı getirir iken, aynı zamanda binaların yapımında kullanılacak malzemelerdeki kanserojenlik ile hazır betondaki radyasyon oranlarına yönelik de kriterler getiriyor.

Çalışma aynı zamanda  bina inşaatlarında ağaç dikimini teşvik etme amacı ile yeni ağaç dikimini öngören ve bunların binaların inşasından sonra da bakımını sağlayan projeler ekstra puanlar ile ödüllendiriyor.