Trump iklimi pazarlığa açtı

ABD Başkanı ülkesinin Paris Anlaşması’ndan çekildiğini, daha adil bir anlaşma için müzakereye başlayacaklarını söyledi

2 Haziran 2017

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ülkesinin Paris İklim Anlaşması’ndan çekildiğini duyurdu.

ABD Başkanı 1 Haziran 2017 itibari ile Paris Anlaşması’nın gerektirdiği tüm uygulamaların, ülkesinin sunduğu Ulusal Katkı Niyet Planı’nın getirdiği yükümlülüklerin ve ülkesinin Yeşil İklim Fonu’na sunacağı katkıların durdurulduğunu söyledi.

Trump Beyaz Saray’da düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamasında kararın gerekçeleri olarak ise anlaşma şartlarının ABD açısından adil olmaması ile  getirilen sınırlamaların ABD’nin ekonomik büyüme ve istihdam rakamlarına zarar vereceğinin öngörülmesini gösterdi.

Bununla birlikte Donald Trump Paris Anlaşması’na tekrar girmek veya tamamen yeni bir düzenlemede yer almak için müzakerelere başlayacaklarını, bunun için Demokrat Parti liderleri ile de çalışmak istediğini söylerken, yeni anlaşmanın ABD için adil şartlar içermesini ve ülkesi ile vergi mükelleflerini koruması gerektiğini sözlerine ekledi.

Trump konuşmasında Paris Anlaşması ile başka lider ve ülkelerin ABD’ye güldüğünü de iddia ederken, bunu istemediklerini ve yeni anlaşma ile bunu gelecekte yapamayacaklarını da ifade etti.

ABD Başkanı Paris Anlaşması’nın şartlarının ülkesinin aleyhine olmak ile birlikte Çin ve Hindistan gibi büyük kirleticilerin ise lehine şartlar içerdiğini de iddia etti.

Trump’a göre Paris anlaşması Çin’e 2030 yılına kadar istediğini yapma hakkı verirken, Hindistan’a ise gelişmiş ülkelerden milyarlarca dolarlık fon girişini mümkün kılıyor.

ABD Başkanı’na göre Paris Anlaşması’nın enerji kısıtlaması alanına yönelik hükümleri ABD’ye 2025 yılına kadar 440 bini üretim sektöründe olmak üzere toplamda 2,7 milyon kişilik istihdam kaybı yaşamasına neden olabilecekti.

Anlaşmanın diğer konulardaki hükümlerinin ise 2040 yılına kadar sanayi sektöründeki istihdam kayıp rakamının 6,5 milyona ulaşmasına ve  aynı süre içinde ABD GSMH’sının 3 trilyon dolar, ortalama hane halkı geliri ise 7 bin dolar düşmesine neden olabileceği de Trump’ın iddiaları arasındaydı.

‘’ABD ihracata odaklanmalı’’

Donald Trump’dan sonra söz alan ABD Çevre Koruma İdaresi Başkanı Scott Pruitt ise ABD’nin Paris Anlaşması’ndan önce karbondioksit salımlarını 1990 öncesi seviyeye indirdiğini, 2000-2014 yılları arasında ise yüzde 18 oranında daha da düşürdüğünü, bunun da ABD özel sektörünün inovasyon ve teknolojisi sayesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

Pruitt ABD’nin bu teknoloji ve inovasyonu kendi karbondioksit ayak izini düşürmek isteyen ülkelere ihraç etmeye çabalamasını ve ABD ekonomisine zarar verebilecek, ulaşılması mümkün olmayan hedefler yerine buna odaklanılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

* Donald Trump’ın konuşmasının ardından Beyaz Saray’ın sosyal medya hesaplarından aşağıdaki video paylaşıldı.