Trump ‘’Amerikan Enerjisi’ önündeki engelleri kaldıracağını açıkladı

ABD’nin seçilmiş başkanı kaya gazı ve temiz kömür önündeki engelleri kaldırarak milyonlarca istihdam yaratacağını vaat etti

22 Kasım 2016

ABD’nin seçilmiş başkanı Donald J. Trump ilk halka sesleniş konuşmasını yaparak göreve geldiğinde atacağı öncelikli adımları açıkladı.

Trump YouTube üzerinde yayınlanan videodaki açıklamasında enerjinin de dönüşüm gerçekleştirilecek öncelikli alanlardan olacağını söylerken, ‘’Amerikan Enerjisi’’ üretimi önündeki, kaya gazı ve temiz kömür alanları da dahil olmak üzere tüm engelleri kaldıracağını kaydetti. Trump bu sayede milyonlarca yüksek ücretli istihdam yaratılacağı vaadinde bulundu.

Bununla birlikte çeşitli kuruluşlar tarafından yapılan çalışmalar ABD’de en hızlı istihdam artışının yenilenebilir enerji alanında olduğunu ortaya koyuyor.

IRENA tarafından bu yıl yayınlanan bir çalışmadaki verilere göre 2015 yılında ABD’de güneş enerjisi sektöründeki istihdam sayısı ülke ortalamasının 12 kat üzerinde artmış ve 209 bin düzeyine yükselmişti. 2015 aynı zamanda ABD güneş enerjisi sektöründe çalışan kişi sayısının kömür ve doğal gaz çıkarma alanında çalışanları geçtiği yıl olarak da kayıtlara geçmişti.

ABD Rüzgar Enerjisi Birliği AWEA tarafından yapılan bir çalışmaya göre ülkenin rüzgar enerjisi sektöründe çalışan kişi sayısının 2015 yılında bir önceki yıla göre yüzde 20 oranında artarak 88 bine ulaşmasını sağladığı bildirilmişti.

Diğer taraftan ABD İşgücü İstatistikleri İdaresi tarafından açıklanan veriler ise rüzgar enerjisinin ülkedeki işgücü açığının en hızlı arttığı alan olduğunu orataya koymuştu.