Total iki güneş elektriği şirketi satın aldı

Şirketler Afrika’nın kırsal bölgeleri için inovatif güneş elektriği hizmetleri sağlıyor

9 Şubat 2016

Fransız enerji şirketi Total, şebekeden bağımsız güneş elektriği sistemleri alanında uzmanlaşmış iki  start-up şirketini satın aldığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre bu şirketlerden Off Grid Electric, Tanzanya ve ABD, San Fransisco merkezli faaliyet gösteriyor.

Off Grid Electric ev tipi güneş elektriği sistemleri ve LED ışıklar, mobil cihaz şarjları ve basit elektronik aygıtları çalıştırıcak enerji depolama birimleri üretip pazarlıyor.

Her ay 10.000’den fazla eve hizmet veren şirket 2017 yılına kadar 1 milyon kişiye ulaşmak ve Tanzanya dışında bölge ülkelerine de yayılmayı hedefliyor.

Yine ABD, San Fransisco merkezli Powerhive ise depolama sistemine sahip solar mikro şebekeler geliştirip, yerel düzeyde elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor.

2015 yılında 90 bin haneye elektrik sağlayabilecek 100 mikro-şebeke projesini devreye alan Powerhive hali haızrda Kenya’nın kırsal bölgelerinde elektrik şebekesine ulaşımı olmayan birkaç yüz ev ve işyerine hizmet veriyor.

Her iki şirket de müşterilerinden mobil ödeme yolu ile tahsilat gerçekleştiriyor.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Total’in Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Patrick Pouyanné bu şirketlerin sistemlerinin güneş elektriği, enerji depolama ve dijital müşteri yönetimi sistemlerini birleştirdiğini ve dağıtık enerji yönetimi modeli için yol açtığını kaydederken, her iki şirketin Afrika’nın elektrifikasyonunu hızlandırmak adına oyun değiştirici olabileceğini söyledi.