Toplumsal Baskı HES Projesini İptal Ettirdi

Artvin Hopa’da Nett Enerji tarafından hayata geçirilmesi planlanan Güneşli HES projesi iptal edildi.

1 Temmuz 2011

Artvin Hopa’daki Balıklı Dağı’ndan doğan Şelale Deresi üzerinde Nett Enerji tarafından hayata geçirilmesi planlanan Güneşli HES projesi iptal edildi.

Projenin lisans sahibi olan Nett Enerji tarafından yapılan açıklamada kararın yöre halkının tepki gösterdiği proje dolayısıyla toplumsal bir olaya meydan vermemek amacı ile verildiği ifade edildi.

Şirketin açıklamasında Nett Enerji’nin tüm projelerinde ülke kaynaklarının en verimli ve çevreye duyarlı şekilde değerlendirilmesi konusunda son derece hassas davrandığı, şirketin Güneşli HES projesi de dahil olmak üzere tüm projelerinde yüksek maliyetleri göze alarak alternatif çevreci çözümler geliştirmeyi prensip haline getirdiği belirtildi.

Açıklamanın devamında ise şu satırlara yer verildi;

“Son dönemde yanlış bilgilere dayandığını tespit ettiğimiz yükselen HES karşıtlığı, Artvin’in Hopa ilçesinde de etkisini hissettirmiş ve yöre halkından olumsuz bir tepki yaratmıştır. Bu durumun en somut göstergesi ilk olarak Hopa’da kurmayı planladığımız Güneşli HES projesi kapsamında halkı bilgilendirmek, projeye katılımının sağlamak, varsa görüş ve önerilerini almak, planladığımız sosyal sorumluluk projelerini paylaşabilmek amacıyla düzenlenen katılım toplantısının gerçekleşmemesiyle ortaya çıkmıştır.

Bu sebeple yaklaşık 5 yıldır üzerinde çalışarak tüm hazırlık çalışmalarını tamamlamış olmamıza rağmen Hopa’da hayata geçirmeyi planladığımız Güneşli HES Projesi’nden, sorumlu bir davranış sergileyerek toplumsal bir olaya bahane edilmemesi amacıyla vazgeçtiğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Radikal gazetesinden Serkan Ocak’a konuşan bir firma yetkilisi ise şu şekilde konuştu;

“Projeyle ilgili ciddi çalışmalar yaptık. Pahalı ve güzel bir projeydi. Yolları iyileştirmeyi planladık. Sosyal sorumluluk çalışmalarımız vardı. 5 yıl uğraştık. Tüm bunları yöredeki vatandaşa anlatma imkânı bulamadık. Halkın katılım toplantısı yapılamadı. Hayretler içerisinde kaldım. Halk farklı bilgilendirilmişti. Konuşma fırsatı dahi sunmadılar. Kendimizi ifade etme şansı dahi bulamadık.

Bunun maddi yükü de var. Fizibilite çalışması yapıldı. Doğayı hiç tahrip etmeden nasıl yapabiliriz diye günlerce araştırdık. En sonunda kanal tipinden vazgeçtik. Açıklama fırsatı maalesef verilmedi bize. Kimseden kaçmıyoruz, çekinmiyoruz da. Küçük de bir projeydi. Simgeleşiyordu. Firmamız böyle düşündü’’

Konu hakkında açıklama yapan Derelerin Kardeşliği Platformu (DKP) yürütme kurulu üyesi Kamil Ustabaş, bu zaferin bölge halkının kararlı mücadelesi ile gerçekleştiğini söyleyerek,  Hopa’daki olaylarda hayatını kaybeden DKP aktivisti Metin Lokumcu’nun anısını ve mücadelesini yaşatacağını belirtti. Ustabaş, HES yapılması planlanan diğer bölgelerde de halkın aynı direnişi sergilediğine dikkat çekerek diğer şirketlerin de benzer kararlar almasını temenni ettiğini belirtti.

Nett Enerji’nin verdiği karar toplumsal baskı nedeni ile ve kanuni yükümlülük olmadan iptal edilen ikinci HES projesi oldu. Akfen Holding’te benzer bir sebepten dolayı Muğla Yuvarlakçay’da hayata geçireceği HES projesini durdurmuştu.