Tokat Valiliği 1 MW’lık rüzgar yatırımı yapıyor

Yatırım Tokat İl Özel İdaresi’nin elektrik tüketiminin yüzde 90’ını karşılayacak

9 Şubat 2015

Tokat İl Özel İdaresi’nin rüzgar enerjisi yatırımı gerçekleştirmekte olduğu açıklandı.

İdare tarafından bir yıl boyunca sürdürülen çalışmalar sonucunda Tokat’ta 1 MW’lık rüzgar enerjisi santrali kurulması için bir ihale gerçekleştirdi.

İki firmanın yarıştığı ihalenin kazananı ise İtalyan rüzgar türbini üreticisi Leitwind SPA oldu. Şirket bu yatırım için LTW80-1MW H65 modelli türbininden sağlayacak ve santralin inşası ile diğer mühendislik hizmetlerini gerçekleştirecek. Santralin bakım ve onarım hizmetleri de iki yıl boyunca firma tarafından karşılanacak.

Leitwind ve Jeotermik Mühendislik tarafından çalışmaları yürütülen projenin bu yılın son çeyreğinde devreye girebileceği öngörülüyor.

Yatırım ile Tokat’ın Çayören köyünde il özel idaresine ait arazide gerçekleşecek kurulum Tokat İl Özel İdaresi’nin merkez binası, ilçelerdeki ek hizmet binaları ve ildeki ilköğretim okullarının elektrik tüketiminin yüzde 90’ına denk gelecek şekilde yılda 4 milyon kilovat-saat seviyesinde elektrik üretimi gerçekleştirmesi öngörülüyor.

İtalyan Leitner’in Türkiye kolu olan Leitner Türkiye 2012 mayıs ayından beri Türkiye’de halatlı sistemler alanında faaliyet gösteriyor.

Leitwind tarafından yine Tokat’ta gerçekleştirilen bir başka proje için de aynı türbinden sağlamıştı.

Çavuşoğlu Grup tarafından gerçekleştirilen 1 MW’lık yatırımın bu yılın ikinci çeyreğinde devreye alınması planlanıyor.