TOGG tedarikçi seçimini Mayıs’a kadar tamamlayacak

TOGG CEO’su Alman, Çinli, İngiliz ve İtalyan şirketlerle çalışacaklarını söyledi

29 Ocak 2020

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) tarafından otomotiv basınına yönelik bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda basın mensuplarına bilgi veren TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş fabrikanın temelinin Mayıs ayında atılacağını ve 12 aylık kaba inşaat sürecinin ardından üretim hattının kurulacağını söyledi.

2022 yılında 175 bin adet yıllık araç üretim kapasitesi ile üretime başlanacağının planlandığını söyleyen Karakaş 2032 yılına kadar toplamda 1 milyon adetlik üretim hedeflendiğini kaydetti.

Dünyada tamamen elektrikli araba üreten fazla firmanın olmadığını da dile getiren TOGG CEO’su farklı ülkelerden tedarikçiler ile çalışacaklarının bilgisini verdi.

Karakaş’ın verdiği bilgilere göre otomobillerin elektrikli motoru için Bosch firması ile görüşme yapılıyor. Bataryalar için ise Çin ağırlıklı 6 firma ile görüşmeler devam ediyor ve bu alanda Çinli bir firma ile çalışılacak. Araç entegrasyonu konusunda Alman mühendislik firması EDAG, mekanik aksamların şasi sistemleri konusunda ise İngiliz Myrna TOGG’un partnerleri arasında olacak. Araç tasarımı konusunda da İtalyan Pininfarina ile anlaşma yapılmış durumda.

Gürcan Karakaş tedarikçi seçiminin Nisan-Mayıs aylarında tamamlanacağını, marka belirleme çalışmalarının da devam ettiğini ve markanın sonbaharda karar verilerek duyurulacağını söyledi.

Bununla birlikte 2022 yılında elektrikli araçların Türkiye’de %50’lik pazar payına ulaşacağının öngörüldüğünü söyleyen TOGG CEO’su, TOGG’dan bağımsız olarak da 2022 yılında Türkiye elektrikli araç şarj altyapısını hazır olacağını sözlerine ekledi.

 

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör