Togg için ÖTV değişikliği yapılacak

Togg’un ÖTV’si %60’dan %10’a düşecek

2 Temmuz 2022

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) düzenlemesinde Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) tarafından üretilen elektrikli otomobilin satış fiyatının düşürülmesi amacı ile değişiklik yapılacak.

Değişikliğe yönelik önergenin de yer aldığı torba kanun teklifi dün TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

İlgili önerge TBMM Başkanlığına 28 Haziran 2022 tarihinde sunulan torba kanuna, Plan ve Bütçe Komisyonunda ilave edilmiş, 30 Haziran 2022 tarihli komisyon toplantısında da kabul edilmişti.

Kanun değişikliğinin Resmî Gazete’de yayımlanması ile motor gücü 160 kW’ı, özel tüketim vergisi matrahı da 700 bin TL’yi aşmayan araçların ÖTV oranı %10 olacak.

Mevcut düzenlemede matrahdan bağımsız olarak motor gücü 85 kW’ın üstünde olan tüm araçlar için ÖTV oranı %60 olarak uygulanıyordu.

Kabul edilen önerge şu şekilde;

MADDE 44- 6/6/2002 tarihli ve 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listenin 87.03 G.T.İ.P. numarasında yer alan “- Diğerleri; — Sadece elektrik motorlu olanlar” satırı altındaki mallar ve özel tüketim vergisi oranları aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

AK Parti Kayseri Milletvekili Mustafa Elitaş, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı konuşmada teklifin yerli üretime korumacılık amacı ile getirildiğini kaydederken, şunları söyledi;

Özel tüketim vergisiyle ilgili daha önce biliyorsunuz ÖTV, elektrikli araçlarda sıfırdı fakat bu elektrikli araçların ithalatından yani düşük maliyetlerle yüksek maliyetler arasındaki fark da dikkate alınmaksızın örnek, 500 bin liralık araçta sıfırdı, 5 milyon liralık araçta ÖTV sıfırdı. Sonradan çok büyük miktarda markası , modeli yüksek olan araçlar çıkınca 2021 yılında bu ÖTV kaldırıldı ama bu ara TOGG yani Türkiye tarafından üretilen araçta ki ÖTV oranı da artmış oldu. Şimdi, burada söylediğimiz sadece elektrik motorlu olanlardan motor gücü 160 kilovatı geçmeyenlerde özel tüketim vergisi matrahı 700 bin TL’yi aşmayanlar yüzde 10’a düşürerek Türkiye’deki üretilmekte olan aracın ÖTV’s ini düşürüp uygun bir fiyat hâline getirmeye çalışıyoruz. 160 kilovat orada sınır koyuyoruz. 160 kilovatlık sınırdan Türkiye’deki üretilen aracın yaklaşık 155 ve ya 158 kilovat olacağıyla ilgili orada bir sınır koyuyoruz, bir yerli üretime bir korumacılık getirilen bir düzenleme .