TOGG enerji depolamada Farasis ile stratejik ortaklık kuracak

Mercedes-Benz de şirketin müşterisi ve ortağı

21 Ekim 2020

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) Çinli lityum-iyon batarya üreticisi Farasis ile batarya hücresi tedariği ve stratejik ortaklık hedefli ortak girişim şirketi kurmak için niyet mektubu imzaladığını duyurdu.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre TOGG Farasis’in Almanya Bitterfeld fabrikasından batarya hücresi tedarik edecek, bataryaların modül ve paketleri ise Türkiye’de üretilecek.

Bununla birlikte kurulacak ortak girişim grubu ile Türkiye ve çevresindeki ülkeler için enerji depolama çözümleri sunulması planlanıyor.

Ortak girişim şirketinin kapsamlı iş planının 2020 yılı sonuna kadar tamamlanması ve ortaklığın hukuki zemini bu süre zarfında detaylandırılması, şirketin de 2021 yılı başında hukuken kurulması hedefleniyor.

Farasis’in Almanya fabrikası 2022 sonunda tamamlanacak

2002 yılında ABD’de kurulan, hisseleri Şanhay borsasında işlem gören Farasis’in halihazırda Çin’de iki ayrı üretim tesisi bulunuyor iken şirket Almanya ile birlikte ABD ve Çin’de de iki yeni fabrika devreye almayı planlıyor.

Şirketin Çin dışındaki ilk üretim tesisi olacak Almanya Bitterfeld-Wolfen fabrikasını da 2022 sonunda 6 GWh kapasite ile üretime geçmesi hedefleniyor. [1] 600 milyon Avro yatırım ile gerçekleşecek fabrikanın kapasitesinin 10 GWh seviyesine çıkması da hedefleniyor.

Farasis geçtiğimiz Aralık ayında Alman Daimler ile 2021-2027 dönemi için 140 GWh kapasitede batarya tedarik anlaşması imzalamıştı.

Mercedes-Benz de 2019 yılı Eylül ayında yayınladığı açıklama ile Farasis ile stratejik ortaklık anlaşması imzaladığını ayrıca şirkete %3 oranında ortak olduğunu duyurmuştu. [2]

Bu anlaşma kapsamında düzenleyici otoritelerden alınan izinler sonrası Mercedes-Benz Daimler Yönetim Kurulu Üyesi ve Araştırma Bölümü Başkanı ile Mercedes-Benz CEO’su Markus Schäfer Farasis’in Yönetim Kurulunda yer alacak.

“Yerli iş birlikleri de dahil 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisi değerlendirildi”

TOGG CEO’su Gürcan Karakaş batarya konusunda 2018 yılından bu yana, olası yerli iş birlikleri de dahil, 30’un üzerinde küresel batarya tedarikçisini gizlilik anlaşmaları çerçevesinde (NDA) değerlendirdiklerini, bunların içinden teknik, ticari ve stratejik kriterlerini en iyi karşılayan şirketin Farasis olduğunu söyledi.

Karakaş sözlerini şu şekilde sürdürdü;

“Bu iş birliği elektrikli araç bataryası üretmenin ötesine geçecek, ülkemizde batarya Ar-ge yetkinliklerini geliştirecek, otomotiv üreticilerinin elektrikli araç projelerini Türkiye’ye taşımalarını tetikleyecek, Farasis’in ürün gamında bulunan otomotiv dışı enerji depolama ürünleriyle birlikte enerji depolama işini büyütecek ve ortak girişim şirketinin kendi geliştireceği markasıyla, sorumlu olduğu bölgede Farasis’in münhasır temsilcisi olarak çok önemli yeni bir ekonomik değer üretecektir”

Niyet mektubu imza törenine çevrimiçi olarak katılan Farasis kurucu ortağı ve CEO’su Dr.Yu Wang ise şunları söyledi;

“TOGG doğru zamanda, doğru yerde, doğru işi yaparken, batarya konusunda öncü şirketimizin iddialı büyüme planlarını desteklemek için biz de elektrifikasyon için bir sonraki büyük pazar olarak gördüğümüz Türkiye’den daha ideal bir lokasyon, TOGG’dan daha ideal bir ortak düşünemezdik. Gerek Türkiye’de ortaya çıkacak ihtiyaçlara gerekse bölgeden gelecek talepleri karşılamak üzere bu niyet mektubuna imza attık. Batarya tedarikiyle başlayan bu iş birliğinin uzun vadeli bir ortaklığa dönüşecek olmasından dolayı heyecan duyuyoruz.”

 


[1] Sachsen-Anhalt setzt sich in europaweitem Standort-Wettbewerb durch Global führender Li-Ionen-Batteriekonzern Farasis will Batterie-Fabrik in Bitterfeld-Wolfen errichten

[2] Mercedes-Benz announces strategic partnership and equity stake in battery cell manufacturer Farasis