Togg elektrikli araçlar için şarj istasyonları kuracak

Şirket şarj ağı işletmeci lisansı aldığını duyurdu

1 Temmuz 2022

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (Togg) Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na yaptığı başvurunun ardından elektrikli araçlar için şarj ağı işletmeci lisansı aldığını açıkladı.

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre TOGG, gelecek yılın ortasına kadar Trugo markası ile 81 ilde 600’ün üzerinde lokasyonda 1.000 yüksek performanslı şarj cihazı (DC) kurmayı hedefliyor.

Her birinde iki soket olacak bu şarj cihazları ile ortalama bir elektrikli araç bataryası 25 dakika içinde yüzde 80 doluluk oranına ulaşılabilecek.

Şirket trafik yoğunluğu yüksek güzergahlarda 25, az yoğunlukta bölgelerde 50 kilometrede bir istasyona sahip olmayı yer almayı hedefliyor.

Bununla birlikte şirket bu istasyonlarda sağladığını elektriğin %100 yenilenebilir enerji kaynaklı olduğuna dair sertifikalı hizmet sağlayacak.

Açıklamada değerlendirmesi yer alan Togg CEO’su M. Gürcan Karakaş, homologasyon sürecinin tamamlanmasının ardından 2023 yılının ilk çeyreğinde ilk akıllı C-SUV cihazının pazara çıkacağı bilgisini verdi.

Geçtiğimiz hafta sonu itibarıyla Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından Şarj Ağı İşletme Lisansı verilen şirket sayısı 13 olmuştu.[1]


[1] Şarj ağı lisansı alan şirket sayısı 13 oldu