TOBB: YEKDEM süresi 1 yıl uzatılmalı

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu imalatçılar için maliyetler gözden geçirilmeli

8 Mayıs 2020

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Bakan Yardımcıları Abdullah Tancan, Alparslan Bayraktar ve Şeref Kalaycı’nın Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin (TOBB) düzenlediği “Enerji Sektörü Meclis Toplantısı”na video konferans aracılığıyla katıldığı bildirildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre Bakan Dönmez Kovid-19 salgınının Türkiye enerji sektöründe yarattığı etkiler ve alınan önlemler hakkında bilgilendirmede bulundu.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da toplantıdaki konuşmasında enerji gibi stratejik bir sektörde, üretim ve tedarik zincirinin aksamaması için ara verilmeden çalışmaların devam ettiğini söylerken, bakanlığın sektörü ilgilendiren birçok konuda inisiyatif alarak çalışma başlattığını hatırlattı ve yıl sonunda süresi dolacak olan YEKDEM desteklerinde de düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu şunları söyledi;

“Bekleyen ve henüz sonuçlanmayan taleplerimiz de var. Özellikle Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizmasında (YEKDEM) bir düzenleme gerekiyor, İmalat yapan üreticilerimiz için maliyetlerin gözden geçirilmesini, enerji üreten firmalarımız için YEKDEM’den faydalanma süresinin 1 yıl uzatılmasını talep ediyoruz.”

Yaklaşan Etkinlikler

Tümünü gör