TKB Japonya’dan 100 milyon dolarlık finansman sağladı

JBIC tarafından son 6 ayda Türkiye’ye sağlanan finansman 1.5 milyar dolara yükseldi

28 Mart 2013

Japonya Uluslararası İşbirliği Bankası (JBIC) ile Türkiye Kalkınma Bankası (TKB) arasında 100 milyon dolarlık finansman sağlama anlaşması yapıldığı açıklandı.

Türkiye Kalkınma Bankası tarafından yapılan açıklamada Hazine Müsteşarlığı garantörlüğünde elde edilen finansmanın JBIC Green programı kapsamında Sumitomo Mitsui Banking Corporation (SMBC) tarafından sağlandığı ve kaynağın yenilenebilir enerji ile enerji verimliliği projeleri için kullandırılacağı ifade edildi.

Kredi anlaşmasının imza töreni Ankara’da gerçekleştirilirken törende konuşan Türkiye Kalkınma Bankası Genel Müdür Vekili Metin Pehlivan TKB’nin 2012 sonu itibari ile 140 adet yenilenebilir enerji ve enerji verimliliği projesini değerlendirdiğini ve toplam kurulu güçleri 1,387 MW olan 94 projeye 3.1 milyar TL karşılığı kredi sağladığı bilgisini verdi.

Son anlaşma ile birlikte JBIC tarafından son 6 ay içinde Akbank, Yapı Kredi Bankası, Türkiye İş Bankası, Denizbank, Türkiye Kalkınma Bankası ve Türk Eximbank’a sağlanan finansmanların toplamı 1.5 milyar dolar seviyesine yükseldi.