Tiryaki Agro ile Tüpraş sürdürülebilir havacılık yakıtı için anlaşma imzaladı

Anlaşma 10 yıllık süre için imzalandı

14 Mayıs 2024

Tarım ürünleri tedarik zinciri şirketi Tiryaki Agro ile Tüpraş arasında Sürdürülebilir Havacılık Yakıtı (SAF-Sustainable Aviation Fuel) üretimine yönelik olarak atık ve kalıntı yağlar kaynaklı hammaddelerin uzun süreli tedariği için anlaşma imzaladığı açıklandı.

Açıklamadaki bilgilere göre anlaşma Tüpraş ve Tiryaki Agro’nun 2025 yılından itibaren SAF hammaddelerinin ticaretine başlamaları ve Tüpraş’ın planladığı SAF üretimine ilişkin tesisinin tamamlanmasının ardından da 10 yıl süre ile Tüpraş’a hammadde tedarik edilmesini kapsıyor.

Bu çalışma için Tiryaki Agro temizleme ve ön işleme tesisleri kurmak üzere 100 milyon dolara yakın yatırım gerçekleştirmeyi planlıyor.

Bununla birlikte açıklamada anlaşmanın finansal boyutu hakkında bilgi paylaşılmadı.

Açıklamaya göre Tiryaki Agro CEO’su Süleyman Tiryakioğlu’, Tiryaki Agro’yu biyoekonomi alanında faaliyet gösteren bir şirket olarak tanımladıklarını belirterek, şunları söyledi:

Biyoekonomi, yenilenebilir biyolojik kaynakların işlenmesi ve bunun sonucunda çıkan ürünlerin gıda, yem, kimya ve enerjide kullanılarak değer yaratılmasını kapsıyor. Enerji, kimya ve tarımın kesişim kümesi bugün belirgin şekilde büyüdü, biz de buna paralel olarak endüstriyel tarım ürünlerinin tedarik zincirinde, gıda ve yem güvenliği, biyoçeşitlilik ve etkin toprak kullanımı gibi konulara da dikkat ederek, atık ve kalıntı yağlardan oluşan jet yakıtı hammaddeleri ile çeşitli biyoendüstriyel ürünlerin üretimi konusunda yatırım kararları aldık. Tüpraş’ın Türkiye’de gerçekleştirmeyi planladığı sürdürülebilir havacılık yakıtı (SAF) üretimi tesisi için uzun vadeli hammadde tedariği anlaşması imzalamaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Yenilenebilir yakıtlar alanındaki katma değerli çalışmalarımızı, Türkiye’nin lider ve bölgenin önde gelen SAF üreticilerinden biri olmaya aday Tüpraş‘ın kullanımına sunarak, Türkiye’nin SAF alanında öncü ülkelerden biri olmasına hizmet etmeyi hedefliyoruz.