THY Uçakları İçin Biyoyakıt Hamlesi

THY artan petrol fiyatları nedeni ile jet yakıtında alternatif arayışlara yöneliyor

9 Ocak 2012

Artan petrol fiyatların son yıllarda özellikle Avrupalı ve Amerikalı havacılık şirketlerini uçakları için alternatif yakıt arayışına yönlendiririyor.

Lufthansa, Aeromexico gibi havayolu şirketleri biyoyakıtlı test uçuşlarına ve sınırlıda olsa yolcu taşımacılığına başlamış iken bu konuda Türk Hava Yollarının da bir çalışma yürüttüğü açıklandı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu Dünya Gazetesi’ne verdiği röportajında, THY’nin biyoyakıtdan jet yakıtı üretme üzerine çalışmaları olduğunu ifade etti.

Hamdi Topçu röportajın ilgili bölümünde şunları söyledi;

“Petrol fiyatları her zaman risk. Doların yükselmesi de bize yaramaz. Jet yakıtı konusunda arayış içerisindeyiz. Sadece biz değil, bütün dünya havacılığında bu arayış var. Bio jet yakıtı kullanma denemeleri yapılıyor. Biz de bu konuda Opet ve Tüpraş ile birlikte hazırlanıyoruz. Bakarsınız Harran ovasına petrol ekeriz. Bio yakıt yetiştiririz. Neden olmasın? Örneğin, Hint fıstığından çok kaliteli bio jet yakıt yapılıyor. Fiyatlardaki aşırı dalgalanmalara karşı maliyet dengeleme unsuru olarak bu tür arayışlara sıcak bakıyoruz. THY geldiği noktada bütün bu fırsat pencerelerini değerlendirmek durumunda”